SONRAKİ
Msi GE62 7RD Apache İnceleme Msi GE62 7RD Apache İnceleme
2255
835 0

E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor!

E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor!
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

11 Kasım 2017

Türkiye’de tüm öğrencilerin aktif olarak kullanmış olduğu E-Okul neden kapatılıyor? Öğrenciler öğretmenleri ile görüşmeleri gerektiğini E-Okul’dan öğreniyorlar.

Türkiye’de hali hazırda bir çok eğitim alan öğrenci var. Velilerin öğrencilerinin ders durumlarını öğrenmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından E-Okul veli bilgilendirme sistemi oluşturulmuştu ancak geçtiğimiz günlerde E-Okul sistemi üzerinde peş peşe yaşanılan sorunlardan sonra çok ilginç bir uyarı sistem üzerinde belirmeye başladı. E- Okul sistemine giren öğrenciler ve veliler öncelikle ders notlarını ve devamsızlıklarını öğrenmek istiyordu ancak ders notları sayfasına girildiğinde şok edici uyarı onları bekliyordu. Peki ya ne oldu? Ne değişti? İşte detaylar haberimizde sizlerle.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında gelişen teknolojilere ayak uydurmak adına 2007 yılının Ocak ayında faaliyete geçen E-Okul sistemi son alınan karar ile kapatılıyor. Öğrenciler ve veliler E-Okul sistemine girdiklerinde not görüntüleme işlemi yapamıyorlar. Öğrencilerin hepsinin karşısına 10 yıldır devam eden projenin başlamadan önceki düzene döndüğünü söyleyen “Sayın Velimiz; öğrencimize ait ders notlarını, öğrencimiz tarafından ders öğretmenlerinden öğrenilecektir.” mesajı çıkıyor.

Neden artık E-Okul yok?

Dünya üzerinde örnek sayılabilecek bir projeye imza atan MEB öğrencilerin ve velilerin tüm eğitimi boyunca yapmış olduğu çalışmaları şeffaf bir biçimde gözler önüne seriyordu ancak bu durum beklenmeyen nedenlere sebep oldu. Bundan on yıl öncesine kadar velilerin öğrencilerinin durumlarını öğrenmek için sürekli öğretmenler ile görüşmesi ve öğretmenlerle iş birliği içerisinde olması eğitimi daha olumlu yönde etkiliyordu ancak son 10 yıl içerisinde bu durum çok hızlı değişti. Artık veliler öğrencilerinin durumunu öğrenmek için okula gitmek ya da öğretmenler ile görüşmek yerine E-Okul sistemi üzerinden öğrencilerinin durumlarını öğreniyor ve öğretmenler ile öğrenci üzerine iletişim kurmuyorlardı. Bu durumda öğrenci ile veli arasında sadece nota bağlı bir ilişki oluşturuyor, veliler öğrencilerin okul içerisinde yapmış olduklarından haberdar olamıyordu. Eski sisteme yeniden dönerek öğretmenler ile öğrenci ve velilerin ilişkilerinin daha da ilerletilmesi planlanıyor.

E-Okulda Eski Sisteme Dönmek Bir Hata Mı?

Türkiye üzerinde öğrencilerin eğitim durumlarını öğrenmek isteyen tüm aileler E-Okul üzerinden öğrencilerinin durumlarını anlık olarak takip edebiliyordu hatta bazı veliler operatörlerin kampanyalarından bile yararlanmaktaydı. Bu sayede öğrencilerinin almış olduğu notlardan, devamsızlıklarından anlık olarak haberdar olma imkanını yakalıyor ve öğrencilerinin hatalarına anında müdahale edebiliyorlardı. Eski sistem ile bu duruma alışmış olan veliler acaba öğrencilerinin ders durumunu, devamsızlık durumunu öğrenmek için okula gidecekler mi? Yıllardır alışmış oldukları rahat sistem yerine eski sisteme dönerek öğrencileri ile şuanda olduğu kadar ilgilenecekler mi bu durumu zaman bizlere gösterecek gibi duruyor.

 

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Wish, Türkiye’ye Entegre Oldu!
Wish, Türkiye’ye Entegre Oldu!
Motorola Moto G30’un özellikleri belli oldu
Motorola Moto G30’un özellikleri belli oldu
Redmi K40’ın özellikleri belli oluyor
Redmi K40’ın özellikleri belli oluyor
Lenovo K13’ün özellikleri sızdırıldı
Lenovo K13’ün özellikleri sızdırıldı
Motorola Moto G10’un özellikleri belli oldu
Motorola Moto G10’un özellikleri belli oldu
Samsung Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 hakkında tüm detaylar
Samsung Galaxy Z Fold 3 ve  Z Flip 3 hakkında tüm detaylar
Realme Race görüntülendi
Realme Race görüntülendi
Xiaomi Mİ 11 Pro Plus’a dair özellikler ortaya çıkıyor
Xiaomi Mİ 11 Pro Plus’a dair özellikler ortaya çıkıyor

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.