Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Düşük glisemik indeks diyeti nedir?

Düşük glisemik indeks diyeti nedir?

ABONE OL
19 Kasım 2022, 19:46:18

Glisemik indeks diyeti kısaca gi diyeti vücuda alınan karbonhidratların vücutta glikoza yani kan şekerine dönüşmesini ölçen sayısal değerdir.Glisemik indeks diyeti bu sayısal değer 1-100 arasında değişmektedir. Glisemik indeks olan bu değer ne kadar yüksek olursa, karbonhidrat dönüşümünde kan şekerindeki artış o kadar yüksek olur. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin bir sonucu olarak glisemik indeks yüksektir. Ancak glisemik indeksi düşük karbonhidratlıbesinlerle beslenerek dengeyi sağlamak mümkündür.Glisemik İndeks diyeti, kişinin ani kan şekeri yükselmeleri yaşamasını önlemek için geliştirilmiş bir beslenme programıdır. Dengeli bir kan şekeri ile kilo kaybı olacağı vurgulanmaktadır. Aslında glisemik indeks diyeti şeker hastaları için geliştirilmiştir. Kan şekeri belli bir seviyede tutularak damarların ve sinir sisteminin korunması amaçlanır.

 Glisemik İndeks Diyeti Nasıl Yapılır?

Glisemik indeks diyetinin temeli, glisemik indeksi düşük besinlerle dengeli bir beslenme planı oluşturmaktır. Besinlerin yoğun olduğu ve miktarının kontrollü olduğu bir diyet programıdır. Glisemik indeks diyeti ile kişinin kan şekeri belli bir seviyede tutulur. Günlük kullanımı yüksek olan gıdaların glisemik indeks değerleri şu şekildedir;0-55 Değeri Düşük Glisemik İndeksli Besinler: Baklagiller, nohut, mercimek, yeşil mercimek, kepekli kahvaltılık gevrekler, yeşil yapraklı sebzeler, çiğ havuç ve birçok meyve.Glisemik İndeksi Orta Dereceli Gıdalar 56-69: Mısır, ananas, muz, yulaflı kahvaltılık gevrekler, yulaf ekmeği, çavdar ekmeği vb. gıdalardır.70-100 Değeri Yüksek Glisemik İndeksi Olan Besinler: Beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek, tahıl, meyve suları, beyaz ünlü ürünler, yüksek şekerli karbonhidratlı besinler vb. besinlerdir.Bu besin gruplarına göre düşük glisemik indeksli besinlerden oluşan diyet listeleri uygulanmaktadır. Diyet listesi kişinin mevcut durumuna göre belirlenir. Böylece kişiye en uygun ve en iyi sonucu veren diyet belirlenir.

 Glisemik İndeks Diyet Özellikleri

Glisemik indeks listesinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz. – Kilo vermeyi ve sağlıklı bir vücut yapısının oluşumunu destekler. Her özellik için çeşitli çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. – Kan şekeri seviyesinin ideal aralıkta kalmasına yardımcı olur. Bu sayede aşırı şeker yüklemesinden kaynaklanan zararların önüne geçilmiş olur.  – Sağlıklı yemeklere yönelmeye ve yeme problemlerini çözmeye yardımcı olur. – Sağlıklı bir diyet olan glisemik indeks diyeti ile birlikte egzersiz yapmak ideal kilonun korunmasında etkilidir.

Örnek Glisemik İndeks Listesi

1 gün Kahvaltı: 1 dilim kepekli ekmek, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, domates, biber, salatalık ve yeşillik, şekersiz çay Atıştırmalık: 1 porsiyon meyve Öğle Yemeği: 6 yemek kaşığı kıyılmış ıspanak, 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 kase yoğurt, salata Atıştırmalık: 1 porsiyon meyve, 1 dilim peynir, 2 kuru kayısı Akşam Yemeği: 4 adet ızgara köfte, 3 yemek kaşığı bulgur pilavı, 1 su bardağı cacık veya yoğurt Ara: 1 porsiyon meyve Ara: 10 çiğ badem veya 1 bardak süt 2 gün Kahvaltı: 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 dilim hafif kaşar peyniri, domates, salatalık, biber, yeşillik ve şekersiz çay Ara öğün: 3 adet kuru kayısı, 10 adet badem veya 1 çay bardağı süt Öğle Yemeği: 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 kase mercimek çorbası, bol yeşil salata, 1 dilim tam tahıllı ekmek Ara: 1 taze meyve Ara: 10 fındık veya 1 çay bardağı süt Akşam Yemeği: 2 adet bulgurlu dolma biber, bol yeşillik salatası, 1 kase yağsız yoğurt, 1 dilim tam tahıllı ekmek Atıştırmalık: 1 meyve, 10 çiğ badem veya bir çay bardağı süt2 gün süreyle hazırlanan bu diyet listesi, haftalık diyet olarak dönüşümlü olarak yapılmalıdır. Benzer besin gruplarındaki besinlerde değişiklik yapılabilir. Glisemik indeks diyetinde kişinin kronik bir hastalığı varsa mutlaka doktoruna danışmalıdır.Düşük glisemik indeks yiyecekler listesine ulaşmak için GLİSEMİK İNDEKS NEDİR? GLİSEMİK İNDEKS TABLOSU (Pdf 300 Besin) yazımızı mutlaka okumalısınız.Kişinin mevcut sağlık durumu göz önünde bulundurularak glisemik indeks diyet listesi oluşturulmalıdır. Tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyette de günde 12-16 bardak su tüketilmesine özen gösterilmelidir. Yağ gerekiyorsa zeytinyağı kullanılmalı ve 2 çay kaşığını geçmemelidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments