yükleniyor...

Dünya Hakimi Tarayıcı Chrome

Şu an için geçmişe dönüp baktığımızda herhangi bir internet işine gereksinim duyduğumuz zaman tek kullanabileceğimiz tarayıcımız vardı; Internet Explorer. Ama o günler artık tarih oldu. Çok değil sadece 7 yıl önce neredeyse tüm dünya Microsoft’un varsayılan tek dahili tarayıcısı olan Internet Explorer’ı kullanıyordu.

Aşağıdaki gif üzerinde 2008 yılından 2015 yılına gelene kadar dünyanın web tarayıcısı konusunda nerden nereye geldiğini ve Chrome’un nasıl en yaygın tarayıcı haline geldiği gösteriliyor.

Jody Sieradzki’nin hazırladığı bu görsel web analiz servisi Stat Counter verilerine göre düzenlenmiş.

Görsel 2008 yılındaki Internet Explorer’ın mutlak hakimiyetini tüm dünyada gösterirken Firefox dışında Rusya ve eski SSCB ülkelerinde de bir dönem için Opera kullanılmaya başlanmış. 2011 ve 2012 yıllarında ise Firefox, Asyay’yı ele geçirmiş ve sonradan yerini ani bir dönüşümle Chrome’a bırakmış.
2012 yılının ardından ise Asya tercihini Tarayıcı Chrome dan yana kullanırken bir sonraki yıl Amerika da en çok kullanılan tarayıcı Chrome olmuş.

2014 yılında ise Grönland’da yaşayan bir avuç insan Safari kullanmayı denemiş; ama onlar için fazla yeni olsa gerek bu yıl yeniden Internet Explorer’a dönmüşler.

Şimdi herkesin merak ettiği nokta Windows 10’la birlikte gelen Microsoft Edge ile Microsoft eski günlerine geri dönecek mi.

Dünya Hakimi Tarayıcı Chrome konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Dünya Hakimi Tarayıcı Chrome ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.