SONRAKİ
404 Hatası Nedir? 404 Hatası Nedir?
ÖNCEKİ
En Çok Yapılan SEO Hataları En Çok Yapılan SEO Hataları
4928
1825 0

Domain Nedir?

Domain Nedir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

7 Temmuz 2020

Domain nedir sorusuna cevap olarak adres kaydı denilebilir. Kısacası web sayfanızın fiziksel adresidir. Domain adreslerini kullanarak ziyaretçiler sayfalara erişim sağlar. SEO uyumlu web sitelerin düzenlenmesi için domain oldukça etkilidir. Bu yüzden de öncelikle belirli koşullara sahip bir domain alınması gereklidir.

Türleri Nelerdir ve Seçimi Nasıl Olur?

Domain nedir sorusunun ardından birmenix gereken bir şey de dört farklı domain çeşidi bulunduğudur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile Niş Domain oluşturulur. Bu tür domain adresiyle açılan web sitelerde birden fazla sayfa bulunur. Daha az maliyetli olmasından dolayı sayfa dışı SEO daha çok tercih edilir ve daha önemli görülür.

Marka Domain sadece marka adının öne çıkması için kullanılır. Bu domainde SEO özelinde bir yarar sağlanmamasının yanı sıra içerik bazında çalışmalar yapılmalıdır. Domainde sadece bir marka ismi bulunması ve anahtar kelime içermemesi etki gücünü azaltır.

Anahtar Kelime Domain

Anahtar kelime Domain, SEO’ya fayda sağlamasının yanı sıra kısa ya da uzun olabilir. Bir domainden beklenen durum hem marka ismi hem de anahtar kelime içermesidir. Bu durum SEO açısından oldukça faydalıdır. Google tarafından da domain oluşturulması önerilir. E-ticaret siteleri bu sayede markalaşır ve daha bilinir hale gelir. Böylece daha verimli ve uzun vadeli olurlar.

domain nedir

SEO Uyumlu Domain Oluşturma

SEO uyumlu domain için öncelikle uzunluk-kısalık durumuna bakılır. Aramalarda adresin tam olarak gözükmesi gerekmektedir. Çok aşırı uzun olmamalıdır. Uzunluktan dolayı bir kopma meydana gelebilir. Bunun sonucunda da güvenirliliğini kaybeder. İnsanları çekmek için hem marka adının hem de anahtar kelimenin uyumlu bir şekilde kullanılması gerekmektedir.  Birbiri ile alakasız kelimeler kullanılmamalıdır. Domain durumlarına göre hususlar şunlardır;

  • Domain seçilirken özelleştirilmiş olması gerekmektedir.
  • Arama sonucuna göre plan yapıldığında anahtar kelime domain seçimi de önerilir.
  • Seçimler yapılırken belirli kitleler hedeflenmelidir.
  • Anahtar kelimeler seçilirken özgünlüğe dikkat edilmelidir.
  • SEO hataları oluşmaması için eski domainler kullanılmamalıdır.
domain nedir

Eski Tarihli Domain Alımı Neler Sağlar?

Eski tarihli domain alımı sonucu SEO uyumlu domain alımlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Eski domainler beraberinde sorunları da getirir. Bu sorunlardan bazıları düzgün güncelleme olmaması, web sitelerinde eskiden var olan sorunların tekrar oluşmasıdır. Bu yüzden yeni siteler için yeni domainler önerilir. Bu yazımızda da domain nedir ve ne işe yarar konusunu ele aldık. Yeni bilgiler için bizleri takip etmeye devam edin.

Domain Nedir hakkında merak ettikleriniz

Domain Nedir?

Her web sitenin sahip olduğu alan adlarına domain adı verilir. Sunucu aracılı ile hizmet verir.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Servis sağlayıcıları tarafından satın alınabilir. Daha önce satılmamış bir domain için yıllık ücret ödemek zorundasınızdır.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alınacak domain öncelikle markanız ve siteniz için uygun mu dikkat edilmelidir. Kısa domain adları tercih etmeniz yararlı olacaktır. Harf haricinde karakter olmamasına dikkat edilmelidir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Domain Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Domain Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Domain Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.