yükleniyor...

Dolar Kuru Rekor Kırıyor Elektronik Alınamıyor!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yapmış olduğu açıklamalar ile Dolar Kuru için bir önlem alınabileceğini bunun için yapılan çalışmaları açıkladı. Dolar kurunun türk lirası karşısındaki değeri ve bilişim sektöründe elektronik ürün almalı mı sorularını da sizler için cevapladık.

Türkiye’nin son 2 haftadır neredeyse gündemi tamamen dolar olmuş durumda. Dolar aşırı hızlı bir şekilde TL karşısında değer kazanırken dün gece saatlerinde Asya piyasalarında bir rekora daha imza attı ve 4.8450 kur seviyesine ulaştıktan sonra bugün 4,9286‘yı görerek gündeme bomba gibi düştü. Türk lirasının  dolar karşısında kaybetmiş olduğu değer yüzünden bilişim sektöründeki Türk tüm firmalar kriz durumunda. Yabancı firmalar ise doların yükselişi karşısında dolar kuruna sabitlemiş oldukları ürünleri satamadıkları için oldukça büyük zorluklar yaşamakta.

Bundan 6 ay önce dolar 3,97 seviyelerinde ilerlerken alacak olduğunuz 1000 $ değerindeki bir bilgisayar şuanda doların 4,92 olması nedeniyle 1000 TL yüksek bir fiyattan satışa sunuluyor. Ülkemizdeki vergi oranlarının bilişim ve otomotiv sektöründe rekor seviyelerde olması nedeniyle üreticilerin ürünlerinin satışı zaten oldukça zordu, şuanda doların tavan rakamlara ulaşması ile birlikte dolar kuru üzerinden satış yapan firmalar satış yapamaz hale geldi.

ELEKTRONİK ALMAK İÇİN GEÇ Mİ KALDINIZ?

Düşünün ki bir cep telefonu alacaksınız, telefonun fiyatı 3000 TL ancak siz onu almak için beklediniz ve şuanda doların yükselişi ile birlikte telefonun fiyatı 3500TL oldu. Bu telefonu almak mantıklı mı diye soracak olursanız şuanda bilişim sektöründe ürün almak için şuanda tam zamanı. Dolar kurundaki artış bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Bu artışın ne şekilde ve ne kadar büyük bir ivme ile olacağı tam olarak bilinmese de büyük oranda yükselmeye devam edeceği için satın almak istediğiniz ürünleri almanızda büyük bir fayda var.

DOLAR/TL KURU İÇİN EKONOMİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Dünyanın önde gelen sosyal medya paylaşım sitelerinden olan Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Zeybekci,

“Reel ekonomi, büyüme, ihracat, istihdam ve kapasite kullanım oranları, ayrıca gelecek beklentilerine ilişkin öncü gösterge olarak yatırım teşvik başvuruları ve dünyanın en iddialı teşvik sistemine olan ilgi ile dünyada bu bakımdan ilklerde yer alan ülkemiz kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır. İlgili kurumlarımız, reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahiptir.”

dedi.

 

Dolar Kuru Rekor Kırıyor Elektronik Alınamıyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Dolar Kuru Rekor Kırıyor Elektronik Alınamıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Sportboss Isparta Nöbetçi Eczaneler Batman Nöbetçi Eczaneler Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz Kayseri Nöbetçi Noterler Arçelik Klima Ch 38 Hatası Çözümü Abdül Ne Demek instagram da sponsorlu reklam nasıl verilir adet geciktirici ilaç isimleri demon slayer izle