SONRAKİ
Nasıl Influencer Olunur? Nasıl Influencer Olunur?
ÖNCEKİ
Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir? Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir?
6094
2257 0

Derin Link Nedir?

Derin Link Nedir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

5 Temmuz 2020

Deep link olarak da bilinen derin link aslında nedir? İnsanlar deep link ile iç içe olmalarına rağmen insanların çoğu Derin link nedir, nasıl kullanılır, avantajları ve zararları nelerdir gibi sorulara cevap verememektedir. Bu yazımızda sizler için derin linki araştırdık.

Deep link, kısaca bir site ya da bir uygulamanın bir sayfasına ya da bölümüne direk yönlendirme yapan linklerdir. Bir sitenin normal linki https://www.örnek.com/  dur. Https://www.ornek.com/deep-link-nedir/ linki ise deeplinktir. Standart linkin bir parçası olmasının yanı sıra bu link sizi direkt olarak bu sayfaya yönlendirecektir. Site için ya da uygulama için bu linklerin kullanımı birbirine benzerdir.

Şu an okuduğunuz bu yazıya erişim sağlamak istediğinizi düşünelim. Eğer derin link diye bir link çeşidi olmasaydı bu yazıya ulaşmak için öncelikle yazının yayımlandığı siteye girip oradan da istediğiniz yazıyı bulmanız gerekmektedir. Ancak deep link sayesinde bu işlem oldukça kolaylaşıyor. Bu link sayesinde erişmek istediğiniz sayfaya daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Uygulama deep linkleri uygulama içerisinde yer alan herhangi bir içeriği direkt paylaşmanızı ya da görüntülemenizi sağlar. Mesela Instagram profillerinde gezerken bir gönderiyi arkadaşınıza göndermek istediğiniz deep link sayesinde bu işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Deep link kullanmadan bu işlemi gerçekleştirmek zorunda kalsaydınız öncelikle göndereceğiniz içeriğin bulunduğu uygulama karşı tarafta olmalıdır. Karşı taraf uygulamaya sahip ise yapması gereken şey arama butonundan içeriğin bulunduğu sayfaya gidip orada gönderiyi bulması gerekmektedir. Deep linking sayesinde bu işlem kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Derin Link

Deep Link Nasıl Çalışır?

SEO’da bulunan derin linkler bir web sitesinin bütün pagerank’ının sadece ana sayfasındaki ya da diğer web sayfalarındaki verilere yoğunlaşmak yerine tüm web sayfalarına eşit olarak dağıtılması gerektiğini savunur. Hedeflenen uygulamanın gerçekleştirilmesi için öncellikle derin bağlamın uygun protokoller kullanarak ayarlanması gerekmektedir. Derin linkler üç ayrı başlık altında incelenebilir.

  • Traditional (Geleneksel) Deep Link

Bu linkler uygulamanın URL adresi temel alınarak oluşturulmaktadır. Ayrıca bu linkler sadece uygulamaya sahipseniz çalışmaktadır. Yani linke ulaşmak istiyorsanız erişimi sağlamaya çalıştığınız içeriğin bulunduğu uygulamaya sahip olmalısınız. Uygulamanın yüklü olmama durumunda içeriğe erişim sağlanamamaktadır.

  • Gecikmeli Deep Link

Bu link çeşidi de internet linkleri ile benzer özelliklere sahiptir. Bu linkler uygulama yüklü olduğu zamanlarda çalışır. Uygulamanın yüklü olmaması durumunda uygulamanın yer aldığı uygulama mağazasına yönlendirilerek uygulamayı indirmeniz sağlanır. Bu uygulamayı indirdiğiniz zaman istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz.

  • Bağlamsal Deep Link

Bu link çeşidi hem gecikmeli hem de derin linkin özelliklerini içermektedir. Bu linkler kullanıcılar ve uygulama geliştiricileri açısından oldukça kullanışlıdır. Sağladıkları imkanlar dahilinde kullanıcılar daha verimli bir gezinti yapabilir.

Derin Link

Derin Link Kullanımının Avantajları

Derin linkler mobil pazarlamacılar için gizli bir silah gibidir. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan bir kaçı şu şekildedir; Derin link sayesinde kullanıcılar istedikleri içeriğe kolaylıkla ulaşabilirler. Gecikmeli derin bağlantılar ile kullanıcı uygulamaya sahip değil ise önce uygulama mağazasına gönderilerek burada uygulamayı edinmesi sağlanır. Uygulamayı edindikten sonra da içeriğe erişim sağlanır. Derin bağlantılar sayesinde etkileşim oldukça artar bunun yanı sıra da bu etkileşimlerin kaynağını kolaylıkla görebilirsiniz. Böylece kullanıcı edinme maliyeti düşer ve kullanıcılar doğru uygulamalar için doğru adrese yönlendirilir.

Derin Link hakkında merak edilenler

Derin Link Ne Demektir?

Derin link ya da deep link olarak bilinen link çeşitleri sayesinde kullanıcılar istedikleri içeriğe doğrudan erişim sağlarlar.

Deep Link Avantajı Nedir?

Kullanıcı deneyimi açısından büyük katkı sağlamanın yanı sıra özellikle mobil cihazlarda kullanıcılar istedikleri içeriklere kolayca ulaşabilirler.

Derin Link Mobil Uygulamalar İçin Önemli mi?

Mobil uygulamaları indirmek adına yönlendirme işlemleri sırasında basit ana linklerin kullanılması yetersiz ve kullanıcı deneyimi açısından pek de iyi değildi. Ancak derin linkler bu sorunu ortadan kaldırdı.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Derin Link Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Derin Link Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Derin Link Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.