SONRAKİ
Valorant Sistem Gereksinimleri Valorant Sistem Gereksinimleri
ÖNCEKİ
Instagram Dondurma 2020 Instagram Dondurma 2020
3362
1245 0

COVID-19 Sırasında Veriminizi Artıracak Notebook Önerileri ve Çalışma İpuçları

COVID-19 Sırasında Veriminizi Artıracak Notebook Önerileri ve Çalışma İpuçları
Yazar: Furkan YURDAKUL

4 Mayıs 2020

Evden çıkmadığımız ve evde kalmamızın çok önemli olduğu bu günlerde evinizde üretkenliğimizi düşürmeden işlerimize hepimiz devam etmek istiyoruz. Yaşamış olduğumuz çağın bir gereksinimi olarak bilgisayarlar bizim için vazgeçilmez bir hal almış durumdalar. Dünyadaki ülkeler, koronavirüsü nedeniyle acil bir durum ilan ettikleri için şirketler, evden çalışma modeline geçerek işlerini ve çalışanlarını güvende tutabilmek için uğraşıyor; ancak uzaktan başarılı bir şekilde çalışabilmek için bu tür çalışmalara iyi adapte olmamız gerekli.

Evimizde kullanmış olduğumuz bilgisayarlar bizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değilse bu durum bizlere hem zaman hemde nakit kaybına neden olabiliyorlar.

ZAMAN VE VAKİT KAYBI NASIL OLUŞUYOR?

Bir mimar düşünün kullanmış olduğu bilgisayarın donanım özellikleri düşük veya eski olsun. Yeni nesil donanımlarla 10dk içerisinde alacağı bir renderı donanımı eski olduğu için 1 saatte alıyorsa hem zaman hemde nakit kaybı yaşıyor demektir.

Bu tip durumların önüne geçebilmek hemde evde geçirdiğimiz bu günlerde sizlere hem bilgisayar tavsiyeleri vererek nasıl bir ürün almanız gerektiği hakkında bilgiler verecek hemde etkili olarak evden çalışmak için bilmeniz gerekebileceğini düşündüğümüz bazı ipuçları ve araçları paylaşacağız.

EVDEN ÇALIŞMAK İÇİN UFAK İPUÇLARI

BİLGİSAYARIN İŞİMİZDEKİ ÖNEMİ

Yakın tarihli bir LinkedIn çalışması, işlerin% 85’inin internet ortamı üzerinden yapıldığını gösterdi. Bu nedenle, uzak çalışanlar, iş arkadaşlarına e-posta gönderirken ve mesajlaşırken internet üzerinden iletişime öncelik vermektedirler. MSI İçerik Oluşturma Dizüstü Bilgisayarları gibi güçlü ve şık bir dizüstü bilgisayarla sorunsuz bir şekilde üretken kalıp iş akışınızı izlemenize postalar, konferans görüşmeleri, anlık mesajlaşma ve uzaktan erişim ile bağlantı kurmanıza üst düzey performans ile olanak sağlar.

VPN (SANAL ÖZEL AĞ)

Çalışanlarınız için şirket içerisinde kuracak olduğunuz özel sanal ağlar(VPN) ile çalışanlarınızın sadece şirket dosyaları gibi önemli dosyalara erişmesine imkan tanıyabilir aynı zamanda çalışanlarınızı zararlı sitelerden koruyabilirsiniz.

GÖRÜNTÜLÜ ÇALIŞMA ORTAMLARI

Çok sayıda uzak çalışan içeren büyük ekip toplantılarınız ve konferanslarınız varsa, ZOOM, Hangouts, Discord,Skype gibi görüntülü görüşme ve toplantı imkanı sunan yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar arasında en çok kullanılanlardan olan ZOOM aynı anda 3000 adet kullanıcıya kadar sunmuş olduğu desteği sayesinde her zaman iletişimde kalmanıza olanak sağlayabilir. Diğer iyi bir seçenek Skype Kurumsal olabilir , ekip arkadaşları ile anlık mesajlaşma, görüntülü konferans, arama ve belge işbirliğini tek bir entegre uygulamada birleştiriyor ve heyecan verici yeni çalışma yöntemleri sunuyor.

PLANLI OLMAK ÖNEMLİ

Evde kaldığımız süre içerisinde çalışmalardan kopmamamıza neden olacak bir çok faktör olacaktır bu faktörlerin önüne geçebilmek ve işlerimizin akışında gitmesini sağlamak için planlayıcılar çok önemli. Bu planlayıcılar hem grup halinde kullanılabilirken aynı zamanda bireysel olarak da kullanılabilir. Planlayıcı örneklerinin başında gelen JIRA ve Microsoft Planner gibi yazılımlara ücretsiz olarak erişebilir ve ekip arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

SOSYAL MEDYAYA ARA VERİN

Yapılan araştırmalara göre ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı gün içerisindeki akıllı telefon kullanımının %60’lık bir kısmını akıllı telefon ekranından sosyal medyada gezinerek harcıyormuş. Çalışmalarınız sırasında etrafınızda bulunan dikkat dağıtıcı etkenleri kaldırmanız sizin için çok önemli olacaktır.

BİLGİSAYAR SEÇİMİ İÇİN ÖNCELİKLE SİZE SORMAMIZ GEREKEN SORULAR!

Sorduğumuz soruların cevaplarını kendinize göre düşünerek aşağıdaki ürünler üzerinden size en uygun olanı seçebilirsiniz.

EKRAN SEÇİMİ

Öncelikle işleriniz için kullanmak istediğiniz Notebook’un ekran seçimini yapmalısınız. Sizin için ekran büyüklüğü ne kadar önemli faktör? Eğer cihazınızı sürekli yanınızda taşıyor ve sürekli farklı konumlarda kullanmak istiyorsanız tercihiniz küçük ekran boyutuna sahip cihazlardan yana olmalı. Bu konuda en iyi çözümler 14″ boyutunda olan ürünler oluyor genellikle. Eğer ince çerçeveli bir model bulursanız 15.6″ ekran boyutuna sahip bilgisayarlarda işinizi rahatlıkla görecektir.

TASARIM

Benim için olmazsa olmaz şeylerden birisi bilgisayarımın tasarımı diyor musunuz? Bu soruyu kendinize sormanızda fayda var. Hem zarif hem hafif hemde performanslı mı olsun yoksa heybetli ama yüksek performanslı mı olsun? Burada vereceğiniz karar oyuncu bilgisayarı mı yoksa içerik üreticisi bilgisayarı mı seçeceğiniz ayrımında büyük bir önem arz ediyor.

PERFORMANS

Bilgisayarı hangi amaçla kullanıyorsunuz? Bizim gibi hem oyun hemde iş için mi yoksa sadece iş odaklı mı kullanıyorsunuz? Eğer bilgisayarınızı hem iş hemde oyun odaklı kullanmak istiyorsanız tercihleriniz ince kasaya sahip oyuncu bilgisayarlarından yana olabilir ancak eğer sadece iş odaklı bir bilgisayar ihtiyacı içerisindeyiz o zaman oyuncu bilgisayarlarına ihtiyacınız olmayacak demektir. Oyuncu bilgisayarları uzun yıllardır kullanıcıların gözünde yüksek performans sunan cihazlar olarak anıldılar. Bu kısmen doğru bir yaklaşım. MSI gibi firmalar içerik üreticilerine özel çıkarmış oldukları bilgisayarlarla devrim yarattılar diyebiliriz. Oyuncuların ihtiyacı olan RGB klavye 144HZ ekran kullanmak yerine tek renkli 60HZ ekranlar kullanmaya başladılar. Bu sayede şık, ince ve aynı zamanda yüksek performanslı içerik üretici bilgisayarları oyun bilgisayarlarının tahtını yıkacak gibi duruyor.

EKRAN KARTI

Alacak olduğunuz bilgisayarın ekran kartı sizin için ne kadar önemli? Bu soruyu kendinize sormanız gerekiyor çünkü içerik üretecekseniz öncelikle üretecek olduğunuz içeriğin ne olduğuna bakmanızda fayda var. Kullanmış olduğunuz programlar ne gibi ihtiyaçlar duyuyor?

Örneğin;

Adobe, Autocad, SketchUp, Revit gibi yazılımların büyük bir çoğunluğu artık render motorlarını yüksek performansı nedeni ile GPU üzerinden çalıştırıyorlar. Eğer kullanmış olduğunuz programlar ekran kartı üzerinden render alıyorlarsa orada bir sorumuz var. Hangi mimari de en optimum çalışıyorlar araştırma yaptınız mı? Eğer bu konuda bir araştırma yapmadıysanız yeni nesil RTX ve GTX ekran kartları bir çok render programı ile uyumlu çalışıyor.

YAZILIMLAR

Yukarıda içerik üreticileri için MSI’ın öncü olduğundan bahsetmiştik. MSI çıkarmış olduğu içerik üretici odaklı bilgisayarlarında özel yazılımlar kullanıyor. Bunlardan en önemlisi ise Creator Center diyebiliriz. Creator Center üzerinden bilgisayarınızdaki CPU ve GPU’nun hangi uygulama ile en yoğun şekilde çalışacağına siz karar verebilirsiniz. Aynı zamanda ses çözümleri için Nahimic üzerinden her zaman en güzel ve net sesi alabilirsiniz.

FİYAT

Her konuda olduğu gibi yine paranın konuşulduğu bir ortama geldik. Para olmazsa olmazlardan peki ya fiyat aralığına göre hangi bilgisayarı tercih etmeliyiz?

Bilgisayar ya da her hangi bir ürün alırken en önemli seçim faktörü tabi ki elimizde bulunan paranın miktarı ancak alacak olduğunuz bilgisayarın özelliklerinin kısıtlı olması nedeniyle paranız boşa da gidebilir bu nedenle bilgisayarınızı seçmeden önce bütçenizin ne kadar olduğunu ve minimum ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz.

CEVAPLARINIZ HAZIR MI?

Yukarıda vermiş olduğunuz cevaplara göre aşağıda bulunan linkler üzerinden ihtiyaçlarınıza en uygun modeldeki bilgisayarları bulabilir ve satın alabilirsiniz.

OYUN AĞIRLI KİŞİLER İÇİN BİLGİSAYAR OLUŞTURUCU

İÇERİK ÜRETİCİLER KİŞİLER İÇİN BİLGİSAYAR OLUŞTURUCU

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" COVID-19 Sırasında Veriminizi Artıracak Notebook Önerileri ve Çalışma İpuçları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere COVID-19 Sırasında Veriminizi Artıracak Notebook Önerileri ve Çalışma İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda COVID-19 Sırasında Veriminizi Artıracak Notebook Önerileri ve Çalışma İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Avast BreachGuard Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Avast BreachGuard Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Biletix Satış Noktalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Biletix Satış Noktalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.