yükleniyor...

Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek

Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek

Bilindiği gibi teknoloji çağında olmamızdan dolayı artık cep telefonu herkesin sahip olduğu bir ürün haline gelmiştir. Ancak anne babalar kimi zaman çocukları ile ilgilenmek yerine onları oyalayabilmek için cep telefonlarını verme yolunu seçebilmektedirler. Çok büyük bir hata olmasına rağmen milyonlarca anne baba sürekli olarak bu hatayı yapmaktadır. Aile ilgisine muhtaç olarak çocuklar bunun yerine cep telefonu ile zaman geçirerek psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedirler. Çağımızda bu şekilde büyüyen çocuklarda en çok görülen etkiler arasında içe kapanıklık, iletişim bozukluğu veya üreticilikten uzak bir karakter en önemlileridir. Dolayısı ile anne babalar cep telefonuna bağımlı hale gelen çocuklarını bu durumdan nasıl kurtaracaklarını araştırmalı ve çocuğu telefondan vazgeçirmekile ilgili bilgiler edinmelidirler.

Bir çocuk sürekli olarak cep telefonu ile zaman geçiriyorsa ve telefon elinden alındığı zaman ciddi tepkiler veriyorsa o zaman bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir. Anne babalar bu durumu zamanında çözmedikleri takdirde durum çok daha ciddi boyutlara gelebilir. Bu sebeple ne kadar erken harekete geçilirse o kadar kesin ve net önlemler alınabilir. Çocuğu telefondan vazgeçirmek için atılması gereken ve kesin olarak fayda sağlayacak birçok farklı adım olabilir. Önemli olan anne babaların bu konuda daha bilinçli olmaları ve çocuklarını bu bağımlılıktan uzaklaştırmanın yollarını aramalarıdır.

Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Maalesef günümüzde birçok çocuk cep telefonu veya tablet bağımlısı haline gelmiştir. Eski dönemlerde sokaklarda veya parklarda arkadaşları ile oynayarak büyüyen çocukların yerini artık evlerinden sanal oyunlar oynayan çocuklar almıştır. Teknolojinin bu kadar gelişmesi ve artık herkesin elinde olması maalesef çocuk gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple psikologlar anne babalara çocuğu telefondan vazgeçirmek hakkında destek vererek daha dikkatli adımlar atmalarını sağlamaktadırlar. Oyun oynamak, arkadaşları ile sohbet etmek veya video izleme gibi aktiviteler için cep telefonlarını kullanan çocuklar için şu önlemler alınabilir;

  • Çocuğun günlük cep telefonu veya tablet kullanım sürelerine kısıtlama getirilebilir
  • Çocuğun sokak veya park oyunlarına ilgi duyması için bu tarz alanlarda ailece zaman geçirilebilir
  • Ev içinde iken çocuğu cep telefonu ile ilgilenmesini kısıtlamak için ailecek etkinlikler yapılabilir
  • Uzman psikolog veya pedagoglardan yardım alınabilir

Tüm bu önlemler sayesinde cep telefonuna bağımlı hale gelen çocukların insan ilişkileri konusunda daha da gelişmeleri ve aynı zamanda topluma daha kolay ayak uydurmaları sağlanabilir. Sürekli olarak cep telefonu veya tablet ile ilgilendiği için artık ailesinden ve çevresinden uzaklaşmaya başlayan çocuklar için bu tedbirlerin erken dönemlerde alınması gerekir. Geç kalındığı takdirde artık o çocukların karakterleri oturacağı için bu duruma bir çare bulmak çok daha zor olabilir. Her anne baba Dumadum uzmanları ile iletişime geçerek çocuğu telefondan vazgeçirmek hakkında gerekli yardımları alabilirler.

Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çocuğu Telefondan Vazgeçirmek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla