yükleniyor...

Chromebook’unuzda Linux Nasıl Kullanılır?

Chromebook kullanımı gün geçtikçe artıyor. Son zamanlarda, yazılım devleri Linux’u şu ya da bu şekilde standart işletim sistemlerine dahil ediyor. Microsoft, Windows 10 üzerinde Linux alt sistemini oluşturdu ve şimdi Google, Terminal ve Kapsayıcı desteğiyle Chromebook’larda Linux’u tanıttı. Chrome OS’deki Linux projesi hala beta aşamasında olmasına rağmen sonuçlar oldukça umut verici. Şimdi, kurulumdan paket yüklemeye kadar bir Chromebook’ta Linux’u nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Başlamadan önce Chromebook’unuzun Linux’u destekleyip desteklemediğinden emin olun. 2019’daki bir Chromebook , muhtemelen Linux desteği ile birlikte gelir. Bunun dışında Chromebook’unuzda Linux kullanabilmek için Chromebook’unuzu en son sürüme güncelleyin.

  1. Her şeyden önce, Hızlı Ayarlar menüsündeki çark simgesine tıklayarak Ayarlar sayfasını açın.
  2. Ardından, sol bölmedeki “Linux (Beta)” menüsüne geçin ve “Aç” düğmesine tıklayın.
  3. Bir kurulum iletişim kutusu açılacaktır. Şimdi, “Yükle” düğmesine tıklayın, Chromebook’unuzda Linux çalıştırmak için gerekli dosyaları indirmeye başlayacaktır.
  4. Kurulum tamamlandıktan sonra, Linux Terminalini diğer tüm uygulamalar gibi kullanabilirsiniz. Başlatıcıyı açın ve “Terminal” uygulamasını çalıştırın.
  5. Ancak, yinelenen bir kopya oluşturmak istemiyorsanız, paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve “Linux ile Paylaş” ı tıklayın. Şimdi, Linux’un mnt / chromeos / myfiles / download dizininde görünecek.

Chromebook’unuzda Linux Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Chromebook’unuzda Linux Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.