yükleniyor...

Chrome Medya Oynatma Kontrolleri

Chrome sekmesinde müziği kapatmak, açmak ya da parçayı atlamak için ses çalma özelliğini bulunduran bir hoparlör simgesi bulunduruyor. Google süreci daha da zahmetsiz hale getirmek için Windows, macOS ve Linux’ta Chrome 79’da adres çubuğunun yanına bir “medya kontrol merkezi” ekledi. Bu özellik sayesinde medya oynatımı ile tüm sekmeleri toplu ve tek bir yerde görmenizi sağlıyor.

Medya merkezi yeni bir “müzik notu” simgesi ile işaretlenmiştir ve oturum açtıysanız, profil resminizin solunda yer alır. Android’deki medya kayıttan yürütme bildirimlerine oldukça benziyor ve size müzik çalmak, duraklatmak, bir sonraki veya önceki parçaya atlamak ve çalmayı durdurmak için kontroller sunuyor.

Ayrıca,  her sekme için oynatma kutusunun albüm renklerini benimsiyor. Kullanıcılar yeni özelliği renk uyumlarından dolayı çok beğenecek. Medya merkezi tüm ses kaynaklarını, yani ses çalınması olan tüm açık sekmeleri gösterir. Şimdi en sevdiğiniz parçaların keyfini çıkarmak için hangi şarkıyı dinlediğinizi, hangi kaynağı kullandığınızı, başlık görüntüsünde görülen YouTube veya Apple Music gibi platformları hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak tanıyacak. Artık parçalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tarayıcınızı güncellediyseniz ve medya kontrol düğmesini göremiyorsanız, chrome: // flag’leri yeni bir sekmede açın ve hemen etkinleştirin. Sadece “chrome: // flags / # global-media-control” bayrağını etkinleştirmeniz gerekir ve tarayıcıyı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Chrome Medya Oynatma Kontrolleri konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Chrome Medya Oynatma Kontrolleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.