GoogleİnternetManşet

Chrome Bildirimleri Kapatma ve Reklam Engelleme

Google, Chrome 80’in en son sürümü olan resmi yapısını kullanıma sunmuş bulunmakta. Yükseltmelerin çoğu sahne arkasındayken, sörf yapmayı biraz daha iyi hale getirebilecek ve etkinleştirilebilen birkaç özellik mevcut. Bunlardan biri, web sitelerinden gelen bildirimlere izin vermek isteyip istemediğinizi soran tüm bu sinir bozucu açılır isteklerden kaçınmanıza izin verirken, diğeri çok büyük reklamları ortadan kaldırarak çevrimiçi gezinmelerinizi biraz daha hızlı hale getirecektir.

İlk olarak, Chrome ‘un 80 sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

  • Sağ üstteki üç noktalı simgeyi tıklayın ve “Yardım”> “Google Chrome Hakkında” yı seçin.
  • Listelenen Chrome sürümü 79 ise, manuel olarak güncellenecek. Bir iki dakika sonra 80 sürümüne güncellemiş olmalısınız.
Chrome

Bildirimleri sessize alma

Çoğu kullanıcı gibi siz de bildirimlere izin vermenizi isteyen yeni sitelerdeki açılan pencerelerden nefret ediyorsanız, tüm bildirimleri tamamen kapatmak zorunda kalmadan onları daha az görünür yapmanın bir yolu var.

Artık ekranın alt kısmında size bir bildirimin engellendiğini bildiren sessiz bir bilgi istemi ayarlayabilirsiniz. Google, bildirimleri tekrar tekrar reddeden kullanıcılar için bu özelliği otomatik olarak sunacaktır. Ancak, beklemek istemiyorsanız, manuel olarak etkinleştirmenin bir yolu vardır.

  • İlk olarak, tarayıcınızı chrome: // flags / # quiet-bildirim-istemlerine gönderin. “Daha sessiz bildirim izni istemleri” adlı bir özellik görürsünüz. Etkinleştirin ve tarayıcınızı yeniden başlatın.
  • Sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayın ve ardından “Ayarlar”> “Gelişmiş”> “Gizlilik ve Güvenlik”> “Site Ayarları”> “Bildirimler” e gidin. (Settings)
  • Daha önce bildirimleri açıp kapatmak için sadece bir geçiş varsa, artık “Daha sessiz mesajlaşma kullan ” etiketli bir geçiş bulacaksınız. Bu bildirim istemlerinin sizi kesintiye uğratmasını engeller. Geçişi açın ve işiniz bitti.

Reklam engelleme

Google, reklamları tarayıcısından silmek üzereyken, daha bu reklamlara müdahale etmek için bazı adımlar atıyor. Reklam Müdahalesi adlı bu yeni bir özellik, çok fazla sistem kaynağı kaplayan tüm reklamları engelleyecektir. Şirket, “çok fazla” ın ne içerdiği konusunda henüz tam olarak net değil.

Bu özelliği etkinleştirmek için:

  • Adres alanına chrome: // flags / # enable-heavy-ad-intervention yazın.
  • “Reklam Müdahalesi” nin sağındaki düğmeyi tıklayın ve “Etkin” olarak değiştirin. Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Chrome hakkında merak edilenler

Google sürümünü öğrenebilir miyim?

Sağ üstteki üç noktalı simgeyi tıklayın ve “Yardım”> “Google Chrome Hakkında” yı seçip kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bildirimleri sessize alabilir miyim?

Bildirimlerinizi ayarlar kısmından kolaylıkla sessize alabilirsiniz.

Reklamları nasıl engellerim?

Google reklamları engellemek için bir özellik sunmaktadır. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu