yükleniyor...

Çernobil Tekrardan Enerji Üretimine Başlıyor !

Çernobil , 31 yıl önce yaşadığı büyük nükleer facia ile birlikte hayalet şehire dönmüş ve büyük darbe almıştı.Ukrayna yönetimi 31 yıl aradan sonra yeniden Çernobil’de enerji üretimine başlayacaklarını açıkladı fakat güzel ve tehlikesiz bir yöntem ile . Detaylar haberimizde..

Ukrayna Çernobil şehri 31 yıllık süreçte nükleer kazanın meydana getirdiği hasarı silmeye ve yenilenmeye çalışırken , Ukrayna hükümeti şaşırtıcı bir karar aldı. Aslında bu fikir geçen yıl ortaya çıkmış , fakat herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Sonunda Ukrayna hükümeti karar aldı ve Çernobil şehrine önümüzdeki aydan itibaren güneş panelleri yerleştirilerek elektrik üretimi başlayacak .

Ukrayna hükümeti bölgeye Rodina ve Enerparc AG şirketleriyle yaptığı anlaşma neticesinde tam 100 milyon euroluk bir yatırımla dünyanın en büyük güneş enerji santralini kurmayı planlıyor.

Rodina ve Enerparc AG şirketlerinin yanı sıra Ukrayna hükümetiyle görüşme yapan dünyanın her tarafından 60 şirketin olduğu söylendi. Önümüzdeki yıl kurulumuna başlanılacak ilk güneş panelleri 1 MW gücünde olacak.Proje tamamlandığında ise bölge tam 1GW gücünde enerji üreten dev bir arsa halini alacak.  Fakat güvenlik endişeleri bu konuda da maalesef düşünülüyor, çünkü kurulacak olan alan reaktörlere yaklaşık 100-200 metre uzaklığında . O yüzden halen araştırılmaya devam ediliyor.

Ukrayna hükümetinin ise bu konuda içi rahat. Artık tehlike yaratan bu alanın çok küçük bir alan olduğunu belirtiyor ve bunun da endüstriyel açıdan gelişim için pozitif olduğunu düşünüyor. Ayrıca kurulum esnasında her türlü güvenliğin kendilerinince çalışanlara verileceğinin garantisini veriyor hükümet.

Sizin bu konudaki görüşleriniz neler ? Yorumlar kısmına yazarak destek verebilirsiniz.

Çernobil Tekrardan Enerji Üretimine Başlıyor ! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çernobil Tekrardan Enerji Üretimine Başlıyor ! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla