Centos Sunucu Açık Bulma

  • 27 Nisan 2015
  • 2.835 kez görüntülendi.
Centos Sunucu Açık Bulma

Merhaba arkadaşlar, Centos sunucunuz var ve nasıl açık bulacağımızı bilmiyorsanız tam sizlere göre bu yazımız çünkü Centos serisindeki sunucular üzerinde çalışan yeni bir shell türü tespit edildi. Centos Sunucu Açık Bulma ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 Shell nedir diye soracak olursanız:

Linux‘un türetildiği UNIX sistemlerinde sunucuyu kullanmak için ve verilen komutların okunması için bir komut kabuğu(Shell) bulunur. Windows üzerinden örnek verecek olursak CMD ekranına geldiğimizde her satıra geçerli yazdığımız bir kod bir fonksiyonun çalışmasına neden olmaktadır. Shell’de sunucuda aynı görevi görmektedir. Bütün linux sunucularda bir komut sistemi bulunur ancak bu komut sisteminde yapabilecekleriniz kısıtlı olmasına rağmen yasa dışı yollarla yapabileceklerinizi arttırabilirsiniz.

Peki Shell ile ne yapabiliriz? 

Programları, Dosya sistemlerini çalıştırabilir, Sunucu kodunu derleyebilir, Bir sistemi işletebiliriz. Host üzerinde bulunan bilgileri silebilir, kopyalayabiliriz. Kısıtlamalara göre shell atılması ve çalışması engellenebilir. Bu yazımızda sizlere bunları engellemeyi ve kısıtlamayı anlatacağız.

Açık olup olmadığını nasıl anlarım ?

env x='() { :;}; echo technosferacikvardiyorla’ bash -c “echo bi bak yukarida varmi birsey”

 

Komutunu uyguladığınızda açık varsa

technosferacikvardiyorla

bi bak yukarida varmi birsey

Yazar o zaman açık var hemen güncelleme yapmalısınız açık yoksa

bi bak yukarida varmi birsey

Yukarıda gördüğünüz yazı çıkacaktır karşınıza sadece. “bi bak yukarida varmi birsey” yazarsa korkmayın sunucunuz sağlamdır.

yum y update bash

Yazarsanız da sunucudaki açık kapanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ