Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Çanakkale’deki 86 Bin Yıllık İnsan İzi: Özgün Bir Geçmişin İzleri (Video)

Çanakkale’deki 86 Bin Yıllık İnsan İzi: Özgün Bir Geçmişin İzleri (Video)

ABONE OL
23 Ağustos 2023, 01:45:12

Çan’a bağlı Bahadırlı köyü sınırlarında bulunan İnkaya Mağarası’nda yapılan kazı çalışmalarında, çakmak taşından yapılmış çeşitli araçlar ve buluntular ortaya çıktı. Bu çalışmalar, Ankara Üniversitesi’nin Antropoloji Bölümü tarafından yürütülen ‘Muğla ve Çanakkale İlleri Yüzey Araştırması’ kapsamında başlatılmıştır. Kazı ekibi, Troya Müze Müdürlüğü başkanlığında yaptığı çalışmalarda, Mağara’nın Orta Paleolitik Dönem’de yoğun bir şekilde kullanıldığını ortaya çıkardı. İnkaya Mağarası’nın keşfi, bölgede daha önce bilinmeyen bir mağara olduğunu göstermiştir. Mağarada yapılan kazılar, insanların burada 250 bin ile 50 bin yıl önce yaşadığını göstermektedir. Mağaradaki buluntular, bölgenin Paleolitik dönem açısından zengin olduğunu ortaya koymuştur. Şu ana kadar elde edilen kalıntılar yontma taş aletlerle sınırlıdır. Organik kalıntılara henüz ulaşılamamış olsa da, mağaradaki taş aletler, insanların ham madde kaynakları ve iş yaşamlarını nasıl sürdürdükleri hakkında ipuçları sunmaktadır.

Kazılar sırasında bulunan çeşitli araçlar ve buluntular, Orta Paleolitik Dönem’e ait olduğu düşünülen taş aletlerdir. Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Özer, mağaradaki buluntuların insanların günlük aktiviteleri sırasında kullandıkları ve terk ettikleri yontma taş aletler olduğunu belirtmiştir. Bu aletler arasında dişlemeli aletler, ön kazıcılarda kullanılan aletler ve saplı aletler yer almaktadır. Mağaradaki taşların çakmaktaşı kayalığından oluştuğu ve bu nedenle insanlar tarafından tercih edildiği düşünülmektedir. Hammadde kaynaklarına yakın olmanın avantajıyla, insanlar kilometrelerce öteye gitmeden taş aletler üretebilmekte ve kullanabilmektedir. Mağaradaki buluntuların tarihlendirme çalışmaları sonucunda, burada yerleşimin 86 bin yıl öncesinde başladığı ve 40 bin yıl öncesine kadar devam ettiği belirlenmiştir.

İnkaya Mağarası’ndaki kazı çalışmaları, bölgenin Paleolitik döneme ait izlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Mağarada henüz organik kalıntıların bulunamamış olması, toprağın yapısı veya diğer etkenlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, taş aletlerin sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde, bu buluntular aracılığıyla geçmişte yaşamış insanların yaşam şekilleri ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinilebilmektedir. Kazı çalışmalarının devam etmesiyle birlikte, İnkaya Mağarası ve çevresindeki bölgenin daha detaylı olarak inceleneceği ve Paleolitik döneme ışık tutacak yeni buluntuların keşfedileceği düşünülmektedir.

Kaynak (Foto – Haber): https://www.bogazgazetesi.com.tr/haber/66749-canakkalede-86-bin-yillik-hayat-izi-video
İçerikler yeniden haberleştirilmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments