yükleniyor...

BTK Başkanı AKK Hakkında Konuştu!

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, son günlerde gündem konusu olan ve herkesin diline dolanan Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılması hakkında konuştu.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, son günlerde gündem konusu olan ve herkesin diline dolanan Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılması hakkında konuştu. Adil Kullanım Noktası’na ulaşan internet kullanıcıları kullanımlarına devam etmek için ek bir ücret ödemeyecekler.

1 Mayıs’tan itibaren ülke gündemine birinci sıradan oturan kota sorunu ve Adil Kullanım Kotası ifadelerinin tam olarak şekillenmemesi ciddi sorunlar yaşattı. Herkesin dilinde Adil Kullanım Kotası kalkıyor, yerine kota uygulaması getirilerek daha pahalı internet kullanım devri başlıyor gibi söylentiler aldı başı gitti. Pek çok bilgi kirliliğinin yaşanmasının ardından BTK Başkanı Sayan bu durumun önüne geçebilmek için bir açıklamada bulundu.

BTK olarak kullanıcılara tanımlanan paketlerdeki Adil Kullanım Noktalarına ulaştıktan sonraki internet hızlarının kullanıcılar için yetersiz olduğu yönünde pek çok şikayet aldıklarını belirten Sayan, mobil ve sabit hatlı internette AKN aşımı sonrası hız değerlerinde düzeltmeler yapıldığını ve düzenlemenin ardından AKN sonrası veri indirme hızının mobil internet için minimum saniyede 128 kilobit olarak belirlendiğini belirtti.

Ülkemizde kullanılan internet hızından memnun olmadıklarını belirten BTK Başkanı kota aşımının ardından saniyede 3 megabite düşen internet hızını iyileştirdiklerini söyledi.

AKN’ye ulaşan internet kullanıcılarının o noktayı aştıktan sonra internet kullanımı için herhangi bir ek ücret ödemeyeceklerini açıklayan Sayan şunları söyledi: “Bu uygulama, gerek AKN’li bir tarife için taahhüdü devam eden mevcut aboneler için gerekse AKN’li tarifelere geçiş yapacak yeni aboneler için geçerli. Şu anda vatandaşlar, kullandıkları tarifelerle ilgili hiçbir ek ücret ödenmeksizin, bu yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Diğer bir ifadeyle eski ve yeni abone olması fark etmeksizin herkes için geçerli. Kurum olarak AKN düzenlememize aykırı bir durum yaşandığı takdirde gerekli müdahaleyi yapacağımızı belirtmek isterim.”

 

BTK Başkanı AKK Hakkında Konuştu! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere BTK Başkanı AKK Hakkında Konuştu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla