yükleniyor...

Bataryalar Zaman İçerisinde Neden Kapasite Kaybeder ?

Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar vb. teknolojik aletlerin gitgide bataryaların azaldığını hepimiz az çok biliyoruz . Bunun nedeni olarak bilim insanları, lityum iyon bataryalardaki sorunun enerjinin ortaya çıkmasını sağlayan lityum iyonların bağlanmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.

Günümüzün artık teknoloji cihazlarının en büyük problemi pil süreleri. Pil sürelerini geliştirmek için gerekli çalışmalar yapılıyor fakat artık Li-on bataryaların son dönemlerini yaşıyoruz , çünkü artık yeni bir teknolojiye ihtiyacımız var . Biz konumuza gelelim, Akıllı telefon, laptop ve diğer cihazlarda kullandığımız bataryaların zaman içerisinde kapasitesini kaybetme nedeni bulundu ve bilim adamları bunun önlemini alabileceklerini düşünüyorlar . Detaylar haberimizde.

Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar vb. teknolojik aletlerin gitgide bataryaların azaldığını hepimiz az çok biliyoruz . Bunun nedeni olarak bilim insanları, lityum iyon bataryalardaki sorunun enerjinin ortaya çıkmasını sağlayan lityum iyonların bağlanmasından kaynaklandığını düşünüyorlar. Elektrolit çözelti içerisinde bulunan ve elektrotlar arasında gidip gelerek, enerjiyi ortaya çıkaran elektronların harekete geçmesini sağlayan lityum iyonların sayısı, bir anlamda kullandığımız bataryaların kapasitesini belirliyor.

Bataryaların özellikle uzun süre kullanılmasından sonra batarya içerisindeki elektronların yapısal özelliklerinde meydana gelen değişimler ile beraber içeride “mangan” gibi metal iyonlar ortaya çıkıyor. Zıt elektrotlar arayarak etkileşime girmeye çalışan metal iyonları, lityum iyonlarının tepkime sırasında yakalanmasına neden oluyorlar. Bu olayın sık sık gerçekleşmesiyle serbest dolaşan lityum iyonlarının sayısı, yani bataryanın kapasitesi azalıyor.

Daniel Abrahan, anotlara yönelen manganlar ve yakalanan lityum iyonları arasında bağlantı olduğunu dile getirdi. Daniel Abrahan, bu sorunun araştırılmasında emek harcamış insanlardan biri . Ayrıca lityum sayısının azalmasına neden olan sorunun da çözüm sunulabileceğini de açıklamaları arasına ekledi Daniel.

Bataryalar Zaman İçerisinde Neden Kapasite Kaybeder ? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Bataryalar Zaman İçerisinde Neden Kapasite Kaybeder ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla