yükleniyor...

Balık Nasıl Tutulur?

Balık tutmak kimisi için zevkli, dinlendirici ve keyif veren bir hobidir. Süreç sonunda biriken taptaze balıklar da cabası. Bu hobiye spor bile denebilir zira hem bedendeki kaslar, hem de zihin çalışır ve aynı noktaya kanalize olunduğu için zihnen de rahatlama sağlanır.Ancak sabır gerektiren bir iş olduğunu da belirtmek gerekir. Oltaya uzun müddet balık takılmadığında yılmamak ve vazgeçmemek balık tutabilmenin en önemli kurallarından biridir. Balık avı, karada yapılan avlardan daha zor ve yorucudur. Çünkü sadece avlanılan hayvanı değil denizi de yenmek ve ona hükmedebilmek için sabır gerekir.Mesleği balıkçılık olan kişiler dalyan kurarak ya da geniş ağlar kullanarak balık avlarlar. Bu iş ticari anlamda yapıldığında büyük balıkçılık adını alır. Amatör balıkçılık ise tamamen zevk ve hoşça vakit geçirmek için yapılır.Amatör de olsa balık avlayan kişilerin balık cinslerini, avlanma zamanlarını, avlanma araçlarının neler olduğunu, az da olsa denizcilik bilgisini, yüzmeyi ve kürek çekmeyi bilmesi gerekir.

  • Balık genel anlamda ya ağlarla ya da olta ile avlanılır.
  • Ağ işe avlanma mesleği denizcilik ve balıkçılık olanların kullandığı balık avlanma aracı ve  başvurduğu bir yöntemdir. Amatör balıkçılar ise daha çok olta kullanır.
  • Olta, iğne, kılavuz gibi parçalardan meydana gelen araçlara olta takımı adı verilir.
  • Kılavuz olta ile kelebek arasında kalan ip kısma olta denilir. Kelebek ise oltanın sarıldığı, kelebeği andıran mantar parçasıdır. Olta misinadan, at kuyruğu kılından, sicimden yahut naylondan olur.
  • Olta ile iğne arasına bağlanan ipe kılavuz olta ya da beden denilir.

İğne ise genel olarak çelikten yapılır. Olta iğneleri takılı yemi yutan balığın ağzına sağlanabilsinler diye çengelli yapılmıştır. İğnelerin büyüklüğü ve kalınlığı oldukça değişiktir. Avlanacak balığın cinsine göre iğne kullanmak şarttır.Kurtçuk, midye çeşitleri, hamur, çağanoz, torik ciğeri ve çeşitli balıklar da balık tutarken kullanılan yemlerdir. İğne ucuna takılan bu yemler, oltayla birlikte denize savrulur ve balık oltaya yakalandığında, kıpırtıdan hissedilerek ip yukarı sarılıp çekilmek suretiyle avlanır.Lüfer başta olmak üzere çoğu balık hayli kurnaz olduğundan balık tutmak gerçekten sabır isteyen iştir. Ama teknikleri öğrenildikten sonra iş sadece balığın gelmesini eklemeye kalır.Ne diyelim, rastgele…

Balık Nasıl Tutulur? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Balık Nasıl Tutulur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları