yükleniyor...

Bal Mideye İyi Gelir mi?

Bal Mideye İyi Gelir mi? Bal mide için iyimidir gibi sorularınızın tüm cevabını bu yazımızda cevapladık. Eski zamanlardan beri şifa niyetine hastalıkların tedavisi için kullanılagelen bal, mucizevi ve vücut için son derece yararlı bir besindir. Bal, reflü tedavisinde de kullanılabilmektedir. Ancak bunun için ilk önce balın kullanıma uygun hale getirilmesi için hazırlanması gerekmektedir.Midede ortaya çıkan ağrı için bal tüketimi sabah saatlerinde ve aç karnına olmalıdır. Karın henüz açken, bir tatlı kaşığı bal, bir bardak ılık suya eklenmeli ve yavaş yavaş içilmelidir. Asitli içeceklerin, baharatlı ve acılı besinler nedeniyle oluşan ağrıyı engelleyen bal, mide içindeki tahribatın en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Ülser ve Bal İlişkisi

Reflüden çok daha ciddi ve zor bir mide hastalığı olan ülser için de bal tüketilebilmektedir. Reflünün sebep olduğu doku kaybının tedavi edilememesi halinde oluşan ülser, bal ile tedavi edilebilmektedir. Bu işlem, ülserin büyük oranda iyileşmesini sağlayacaktır. Bal tüketimi, midede yanma ve ağrı şikayetlerine de oldukça iyi gelmektedir. Ancak bal tüketecek kişide diyabet rahatsızlığı bulunmamalıdır. Tüketilen bal ise mutlaka doğal bal olmalıdır.

Mideye İyi Gelecek Öneriler

  • Mide asidinin artmasına neden olan kafeinli ve asitli içeceklerden her halükarda uzak durmak gerekmektedir.
  • Yemek yeme eylemi sık aralıklarla ve az gerçekleştirilmelidir. Aksi halde mide yorulacak ve ağrı ortaya çıkacaktır.
  • Ülser ve reflüde temel etmenlerden bir tanesinin stres ve kaygı olduğu unutulmamalı, stresten olabildiğince kaçınılmalıdır.
  • Midenin birden ağrıması halinde 1 bardak ılık su içilmeli ve rahat bir pozisyonda oturulmalıdır. Ağrı bir süre sonra hafifleyecektir.
  • Sindirimi mideyi yorabilecek olan çiğ besinlere karşı dikkatli olunmalıdır. Sarımsak, soğan gibi besinler risklidir ve reflü – ülser hastaları için ciddi anlamda sakıncalıdır.
  • Kişinin sigara içmemesi ve alkol kullanmaması da son derece önemlidir. Sigara içmek nefes borusunda ağır bir tahribata yol açarken, alkol doğrudan mideye zarar vermektedir.

Mide Ağrısıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mide rahatsızlığına sahip olan kişilerin kesinlikle uzun süre aç kalmamaları gerekmektedir. Öğünlerin atlanması halinde, bir sonraki öğün büyük olasılıkla çok yoğun besin tüketimi gerçekleşecek ve bu da mideyi ciddi anlamda yoracak, ağrı oluşmasına yol açacaktır.
  • Acı biber, turşu ya da limon gibi asitli ve ekşi besinlerin beslenme listesinden tamamen çıkarılması mide sağlığı açısından son derece önemlidir.
  • Midede ortaya çıkan ağrıların azaltılabilmesi için sarı kantaron, kekik yahut papatya çayı tüketilebilir. Buna ek olarak bu bitki çayları gaz sancılarına karşı da etkili olmaktadır.
  • Zencefil ve tarçın mide ağrılarına iyi gelen besinlerdir. Zencefil kökünün kaynatılıp içilmesi ya da tüketilen süte az miktarda tarçın eklenmesi, midenin büyük oranda rahatlatılmasını sağlayacaktır.

Bal Mideye İyi Gelir mi? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Bal Mideye İyi Gelir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla