SONRAKİ
MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi
ÖNCEKİ
Logitech İndirimleri Belli Oldu Logitech İndirimleri Belli Oldu

B550 Tomahawk İnceleme

YAZAR: Technosfer Haber Merkezi

4323
1601 0
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

30 Haziran 2020

MSI’ın uygun fiyatlı anakartı MAG Tomahawk’ı, rekabetçi fiyatlandırma kombinasyonu ve dengeli özellik seti sayesinde geçmişte kullanıcılar arasında popülerdi. Ancak, Tomahawk giriş seviyesinde bir bütçe ile satışta sunulurken, MAG B550 Tomahawk, 13 aşamalı güç dağıtımı ve 2.5Gb Ethernet gibi daha premium özellikler içerecek şekilde oyununu hızlandırıyor. 

Hızlıca MSI MAG B550 Tomahawk’ın teknik özelliklerine bakalım ve incelememize devam edelim.

Özellikler 

PrizAM4
Yonga setiB550
Form faktörüATX
Voltaj regülatörü13 Aşama (10 + 2 + 1) (60A MOSFET)
Video Bağlantı NoktalarıHDMI, DisplayPort
USB Bağlantı Noktaları(2) USB 3.2 Gen 2, Type-A ve Type-C (10 Gbps), (2) USB 3.2 Gen 1, Type-A (5 Gbps), (2) USB 2.0, Type-A
Ağ Jakları(1) 2,5 GbE, (1) 1 GbE
Ses Jakları(5) Analog + SPDIF
Eski Bağlantı Noktaları / KrikolarPS / 2
Diğer Bağlantı Noktaları / Kriko
PCIe x16(1) v4.0 (x16), (1) v3.0 (x4)
PCIe x8
PCIe x4
PCIe x1(2) v3.0 (x4)
CrossFire / SLI2 Yollu CrossFire
DIMM yuvaları(4) DDR4 5100+ (OC), 128GB Kapasite
M.2 yuvaları(1) PCIe 4.0 x4 / SATA + PCIe, (1) PCIe 3.0 x4 / Yalnızca PCIe
U.2 Bağlantı Noktaları
SATA Bağlantı Noktaları(6) SATA3 6 Gb / sn
USB Başlıkları(1) USB v3.2 Gen 1, (2) USB v2.0
Fan / Pompa Başlıkları(8) 4 Pimli
RGB Başlıkları(2) aRGB (3 pimli), (2) RGB (4 pimli)
Eski Arayüzler
Diğer ArayüzlerFP-Ses, TPM
Teşhis PaneliEvet (4 LED)
Dahili Düğme / AnahtarLED Açık / Kapalı
SATA Denetleyicileri
Ethernet DenetleyicileriRealtek 8125B (2,5 GbE), Realtek 8111H (1 GbE)
Wi-Fi / Bluetooth
USB Denetleyicileri
HD Audio CodecRealtek ALC1200
DDL / DTS Bağlantısı✗ / ✗
Garanti3 yıl

MSI’nın B550 ürün grubu, anakartların segmentlere ayrılması bakımından X570 serisine oldukça benzer: En yüksekten en düşüğe doğru, B550 oyuncular için MPG ve MAG ve yaratıcılar için Pro anakartlar olarak ürünlerini sınıflandırırken MSI, en son MEG sınıfı anakartlarını B550 yonga setinde sunmuyor ve bu segmenti AMD tarafında X570’e bırakıyor.

Rekabette olduğu gibi, anakartlar Mini- ITX’ten ATX’e kadar her boyutta mevcut amiral gemisi olan Gaming Carbon Wi-Fi ve bütçe tarafında uygun fiyatla B550M Pro-VDH geliyor . Ürün grubu çok çeşitli çeşitliliğe sahip olan MSI, aynı zamanda Asus veya Gigabyte B550 anakartlarından çok daha düşük ücretle daha üst düzey performans sunuyor.

MAG B550 Tomahawk’ın öne çıkan özellikleri arasında 13 Fazlı (10 + 2 + 1) güç dağıtımı, iki Ethernet bağlantı noktası (1 GbE ve 2,5 GbE), her biri kendi ısı bloğuna sahip iki M.2 yuvası, büyük boyutlu VRM soğutucuları ve daha fazlası yer alıyor. Eksik olan tek şey entegre Wi-Fi denilebilir.

Testlerimizde, B550 Tomahawk iyi performans gösterdi ve platformun lansmanı sırasında test edilen diğer tüm B550 anakartlarına çok yakın sonuçlar elde etti. Sonuçta önemli aykırı değerler yoktu, ancak genel olarak son B550 testlerimizin iç açıcı olduğunu söyleyebiliriz.

BIOS’dan RAM’deki frekansı varsayılan DDR4 3600 olarak ayarlandığında, anakart Ryzen 9 3900X’imizi 4,6 GHz seviyelerine taşıdı (iki çekirdek) sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etti . Hız aşırtma yapıldığında, anakart CPU’yu 4.3 GHz’de (tüm çekirdekler ve iş parçacıkları) 4x8GB DDR4 3600 RAM ile çalıştırdı. Tomahawk tüm testler boyunca oldukça güçlü davrandı ve kriterleri kolaylıkla aştı.

Kartın üst yarısına yakınlaştırıldığında, baskın özellik sol taraftaki büyük VRM ısı bloğu. Tipik olarak, bu soğutucular kılıf ile örtülmüş durumda, ancak burada, kılıf aslında ısı emicinin bir parçası olarak görev yapıyor.  En üstteki VRM , üzerinde MAG adıyla birlikte gri bir soğutucuya da sahip. Kartın siyah ve gri teması çoğu sisteme kolayca uyum sağlayabiliyor.

VRM ısı bloğunun sol üst kenarının karşısında, çevresel hız aşırtma için uygun olan tek bir 8 pimli EPS konektörü bulunuyor. DIMM yuvalarının üstünde ve sağında dört adet 4 pinli PWM / DC fan başlığı bulunuyor (toplam sekiz adet). En üstteki iki başlık olan CPU_FAN1 ve PUMP_FAN1, sırasıyla 2A / 24W ve 3A / 36W olarak listelenmiş yüksek güçteler. İkincisi, herhangi bir anakartta gördüğüm en yüksek değerlerden biridir. 

En sağ kenarda, ön panel USB 3.2 Gen1 başlığı ile birlikte 24 pimli bir ATX konektörü bulunuyor. 24 pimli güç kablosunun hemen üzerinde, Ram, VGA, DRAM ve CPU etiketli dört LED’den oluşan EZ hata ayıklama LED’i bulunmakta. Bu alanlarda herhangi bir sorun varsa, belirli POST sorununa karşılık gelen ışık yanık kalacaktır ve sistemin şu anda nerede sıkıştığını tam olarak belirleyecektir. Normal bir hata ayıklama LED’i kadar bilgilendirici olmasa da, bu yine de çok yararlı diyebiliriz.

Anakartın alt yarısına geçerken, sol taraftan ses bölümüyle başlayacağız. Daha pahalı anakartlar en son Realtek ALC1220 codec’ini (veya bazı varyasyonlarını) kullanırken Tomahawk, ALC1220’nin biraz kısaltılmış bir versiyonu olan Realtek ALC1200 kullanıyor. Pahalı kulaklıkları veya hoparlörleri olan gerçek bir audiophile değilseniz, genellikle daha yüksek fiyatlı panolarda gördüğümüz ses kartı eksikliği dikkatinizi çekmeyecektir, muhtemelen bir fark duyamayacaksınız.

Kartın ortasında iki adet tam uzunlukta PCIe yuvası ve iki adet x1 boyutlu yuva konumlanıyor. Birincil / üst GPU yuvası PCIe 4.0 x16’dır ve güçlendirilmiş, alt yuva ise yonga setinden beslenen şeritlerle PCIe 3.0 x4’tür. İki x1 yuvanın şeridi de yonga setinden elde ediliyor. B550 Tomahawk, 2 Yönlü Crossfire’ı destekliyor.

Üstteki M.2 soketi (M.2_1), 110 mm uzunluğa kadar hem SATA hem de PCIe tabanlı modülleri destekliyor. Soketin kendisi bant genişliğini CPU’dan alıyor ve PCIe 4.0 x4”e sahip. Alt M.2 soketi, M.2_2, cihaza atanmış dört adede kadar PCIe 3.0 şeridi ile yalnızca PCIe sürücülerini destekliyor. M.2_2’de (alt yuva) ve ayrıca PCIe_2 ve PCIe_4’te aygıtlar varsa, PCIe_3 kullanılamayacak ve M.2_2, PCIe 3.0 x2’ye düşecektir. 

Anakartın en sağında sabit altı SATA3 / 6 Gbps bağlantı noktası bulunurken. Line paylaşımı bunun yerine M.2 ve PCIe yuvaları ile yapıldığından, bu bağlantı noktaları her zaman kullanılabilir durumda olacaktır. SATA bağlantı noktaları RAID 0, 1 ve 10’u destekler ve NVMe RAID 0 ve 1’i destekler.

B550 Tomahawk’ın alt kenarı ses, fan kontrolü, aydınlatma, USB ve daha fazlasını kapsayan başlıklar ile yüklüdür. Aşağıda soldan sağa bu başlıkların ve atlama tellerinin bir listesi bulunmaktadır.

 • Ön panel sesi
 • RGB başlığı
 • Sistem fanı başlığı
 • LED açma / kapama düğmesi
 • Sistem fanı başlığı
 • (2) USB 2.0 başlıkları
 • Ön panel USB 3.2 başlığı
 • Sistem paneli başlıkları
 • RGB başlığı
 • ARGB başlığı
 • Sistem fanı başlığı

POZİTİF
 • İşemci desteği
 • RGB Aydınlatma
 • Uygun Fiyat
 • 2 Adet Ethernet portu
NEGATİF
 • IO'daki toplam altı USB sayısı
DEĞERLENDİRME
Technosfer
Technosfer Puanı

9.7

B550 Tomahawk İnceleme

9.7

Technosfer

Puanı

Test sırasında gördüğümüz gibi, hız aşırtılmış Ryzen 9 3900X için bu anakart oldukça yeterli. Bu kartların dışında Tomahawk, iki Ethernet portu (1 ve 2.5 GbE) olan tek karttır, ancak diğerleri gibi Wi-Fi bu karttada eksik. Çoğunlukla, bu kartı ayıran birincil şey, listelenen bellek desteğidir, ancak tümü, belirtildiği gibi, AMD için 3600/3733 MHz’e kolayca ulaşmaktadır.

ETİKETLER:


" B550 Tomahawk İnceleme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere B550 Tomahawk İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda B550 Tomahawk İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.