yükleniyor...

Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL inceleme

Merhaba sevgili Technosfer.com okurları bugün sizler için Asus’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Zenfone serisinin yeni üyesi olan Zenfone 2 Laser ZE550KL modelli akıllı telefonu inceleyeceğiz.

Asus geçtiğimiz yıllarda çıkarmış olduğu Fonepad ile yakalayamadığı başarının ardından yeni ve seri halinde çıkardığı Zenfone serisine 4,5 ve 6 isiminde yeni modeller eklemişti. Eklemiş olduğu bu modellerin beklenilen rakamların çok daha üzerinde satış yapması ve kullanıcıların sempatisini kazanmasının ardından bu yıl içerisinde Zenfone serisine devem niteliğinde bir akıllı telefon olan Zenfone 2’yi piyasaya sürmüştü. Yeni gelen Zenfone 2 kendi içerisinde 3 model olarak karşımıza çıkmıştı. Zenfone 2’nin de beklenilenin üzerinde ilgi görmesinin ardından Asus tarafından Zenfone Selfie, Zenfone 2 Laser, Zenfone 2 Go isiminde 3 yeni model daha tanıtıldı. Zenfone 2’den fiyat olarak daha uygun rakamlar ile sunulan bu 3 ürün Asus’un Zenfone 4,5 ve 6 ile kazanmış olduğu düşük fiyat, yüksek performans politikasını destekler şekilde.

Şimdi isterseniz ürünün teknik özelliklerine baktıktan sonra ürünü beraber detaylıca inceleyelim:

 • Qualcomm MSM8916 QuadCore 1.2GHz işlemcisi
 • Android 5.0 (Lollipop) işletim sistemi
 • 2 GB mDDR3 belleği
 • 5.5 inç, HD 1280×720, TFT Resistive dokunuş panel Corning® Gorilla® Glass 4 teknolojisine sahip ekranı
 • 16GB eMMC Flash 5GB ASUS WebStorage bulut depolama alanı ve 128 GB’a kadar arttırılabilir hafızası
 • 5 MP, Otofokus, PixelMaster  ön kamerası
 • 13 MP, Otofokus, LED Flaş, Wide View, PixelMaster arka kamerası
 • 3000 mAh Li-Polymer pili
 • 152.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in)
 • 170 g (batarya dahil)
 • Beyaz, kırmızı, siyah, altın renk seçenekleri bulunmaktadır.

 

Ürünümüzün özelliklerinden de anlayabileceğiniz gibi Asus Zenfone 2’nin küçük ve uygun fiyatlı kardeşi gibi. Ürünümüzün merak ettiğiniz kısımlarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.


Kutu tasarımı: 

Asus Zenfone 2 kutu tasarımı olarak diğer tüm Asus Zenfone serisi ürünlerdeki tasarıma benzer bir tasarım ile karşımıza geliyor. Asus tarafından benimsenmiş olan kutu tasarımı neredeyse Asus’un çıkardığı tüm ürünlerde kullanıldı. Bu tasarımın hem kullanıcı tarafından hemde üretici tarafından benimsenmesi de ürüne aynı bir pozitiflik katıyor.

 

Öncelikle kutumuzun üst yüzeyin de ürüne ait önlü ve arkalı görsel bulunuyor. Asus’un tüm ürünlerinin görsellerini kutunun üzerine koyması zaten alışık olduğumuz bir durum. Kutunun üst yüzeyinde görselin dışında 2015 tasarım ödülünü aldığına bir logo bulunuyor.  Ayrıca ürünün sol yan kısımında ise ürüne ait teknik bilgilerin bulunduğu yazılar yer alıyor.

 

Asus Zenfone 2 Laser Ze550Kl’nin kutusunun sağ yan kısımında 6 adet ürünün özelliklerini kısa kısa bilgi veren boşluk bulunuyor. Bu boşlukların içerisinde diğer Asus ürünlerinin kutusundan alışmış olduğumuz ürünün öne çıkan özellikleri bulunuyor.

 

Ürünün kutusunu dik tuttuğumuz zaman üst kısımda Asus logosu bulunuyor. Sade Asus logosu ürünün kutusunun üzerinde gayet şık durmuş.

 

Ürünün kutusunu dik tuttuğumuz zaman alt kısımda kutuyu açmamız için bir adet ok bulunuyor. Bu ok yardımı ile kutuyu açabilirsiniz ancak ürünün üzerinde bulunan jelatine zarar verme ihtimaliniz çok yüksek o nedenle o şekilde kutuyu açmanızı önermiyoruz. Asus Zenfone 2 Laser kutusundaki bu açma kısımı Asus’un diğer ürünlerinde olduğu gibi aynı.

 

Kutuyu açtığımız zaman karşımıza Asus Zenfone 2 Laser Ze550KL çıkıyor.Telefonun üzerindeki jelatin de Asus’un diğer akıllı telefonlarından alışmış olduğumuz özellikler yazmıyor. Asus Zenfone 2 serisine ek olarak geliştirmiş olduğu modellerde sadece saydam bir jelatin kullanmış.

 

Asus Zenfone 2 Laser Ze550KL inceleme yazımızı yazmadan önce ürünü kutusundan kaldırdığımız zaman karşımıza yukarıda görmüş olduğunuz gibi bir ara bölme çıkıyor. Bu bölme standart akıllı telefon kutularının hayatını kurtaran bir bölme bizce. Sony gibi firmaların bu tip bölmeleri kullanmadan büyük kutular üretmesine karşın bu üründe kullanılan ara bölme çok fazla yer harcamadan ürünün kutusunu saklamak için ideal.

 

Ürünün  kutusunun içerisi ara bir bölme ile telefondan ayrılmış Asus Zenfone 2 Laser ze550kl inceleme yazımızda size ürünün içerisinden çıkanlardan bahsetmek istiyorum.

Ürünün kutusunun içerisinden data transfer kablosu, şarj adaptörü, garanti belgesi, kullanım kılavuzu, kulaklık ve kulaklık pedleri çıkıyor.

 

Aksesuarlar

Ürünün kutusunun içerisinden çıkanlardan size biraz bahsetmek istiyorum. Asus Türkiye ekibi aksesuar konusunda Türkiye üzerinde en çok kullanıcıyı düşünen ekip diyebiliriz. 2 yılın sonunda bile ürününüzün aksesuarları bozulsa ücretsiz olarak aksesuar gönderimi yapıyor ve bunu sadece kullanıcıyı memnun etmek için yapıyor. O nedenle yazımda Asus’un ürünlerin içerisinde koymuş olduğu aksesuarları ayrı bir kısımda tutuyorum.

Ürünün kutusunun içerisinden 2 adet belge çıkıyor bunlardan bir tanesi “Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu” bir diğeri ise “Garanti” belgesi. Asus’un koymuş olduğu garanti belgesi ve kullanma kılavuzu ülkemizde her ne kadar kullanılmasa da önemli şeyler…

Kutu tasarımından bahsederken ürünün içerisinden çıkan aksesuarlardan bahsetmiştik ancak yeniden ürünün içerisinden çıkanlardan bahsedelim:

 

Ürünün içerisinden çıkan adaptörün hızlı şarj özelliği maalesef bulunmuyor. Ancak Asus ürünlerinin büyük bir kısımında olduğu gibi bu üründe de batarya performansı beklenilenin çok üzerinde tutulmuş. 3000mAh bir bataryası bulunan ürünü hızlı şarj özelliği olmamasına rağmen kısa süre içerisinde şarj edebiliyor.

Asus’un kullanmış olduğu data kablosu diğer firmaların ürünlerine kıyasla biraz daha sağlam aslında. Kabloların giriş kısımlarının kalınlığı ve en çok zarar gören yerlerinin korunması bu tip kablolarda normal kablolara göre çok daha uzun kullanım ömrü sunuyor. Asus’da bu üründe kablo girişlerini ve kablo kaplamasını kalınlaştırarak ürünün kullanım süresini arttırmayı denemiş.

Asus Zenfone 2 Laser’in içerisinden çıkan kulaklık diğer Asus ürünlerinde alışmış olduğumuz kulaklıktan değil. Kulaklık tasarımını Zenfone 4,5 ve 6’dan sonra değiştiren Asus Zenfone 2 farklı ve düğüm olmayan yapıya sahip bir kulaklık kullanmıştı. Bu üründe ise düğüm olma ihtimali yüksek silindir şeklinde kulaklık kullanmış fakat bu kulaklık diğer kulaklıklara kıyasla çok daha fazla kulak içerisine oturuyor ve çok daha yüksek bir ses kalitesi sunuyor. Ses kalitesinin yanında tasarımı da diğer kulaklıklara kıyasla daha üst seviyede.

Ürün tasarımı

Asus’un yeni telefonu olan Zenfone 2 Laser ZE550KL inceleme yazımıza ürünün tasarımı ile devam edelim. Ürünün tasarımı Asus Zenfone 2’nin neredeyse birebir aynısı. Asus Zenfone 2 ile kazanmış olduğu sempatiyi bozmak istemeyen Asus yetkilileri bu üründe de aynı tasarımı devam ettirmiş.  Tasarım olarak elde tutuş ve günlük kullanım açısından bir çok cihaza kıyasla Asus Zenfone 2 ve Zenfone 2 serisinin diğer ürünleri çok iyi bir noktada.

Asus Zenfone 2 Laser şık bir ön yapı ile karşımıza çıkıyor. Zenfone 2’den de alışkın olduğumuz yapı bu üründe de birebir aynı. Alt kısımda kullanılan metal işleme bu üründe de diğer tüm Asus ürünlerinde olduğu gibi ayrı bir hava katmış.

Ürünün kutusunun arka kısımında kullanılan kapak yapısı Zenfone 2 ile aynı değil. Asus bu üründe arka kapağın yapısını değiştirmiş ve biraz daha LG G4’e benzetmiş. Orta kısımda konumlandırılan ses açma-kapama görevindeki tuşların hemen üst kısımında 13 Mp bir kamera bulunuyor. Bu kameranın sağ yan kısımında çift led flaş konumlandırılmış durumda. Sol yan kısımında ise ürünün verici bulunuyor. Uzun süre önce telefonlardan kaldırılan vericiler artık yeniden akıllı telefonlar ile birlikte karşımıza çıkmaya başladı. Bu vericiler yardımı ile evinizde televizyon, ses sistemi gibi uzaktan kumanda ile kontrol ettiğiniz tüm cihazları kontrol edebilirsiniz.

Asus Zenfone 2 Laser’in alt kısımında Asus, MicroUsb ve mikrofon girişini konumlandırmış. Bu giriş yardımı ile akıllı telefonu şarj edebilir veya data transferi gerçekleştirebilirsiniz. Mikrofonun telefonun alt kısımında olması ve konum olarak kolaylıkla insan ile kapatılamayacak bir noktada konumlandırılması bizleri sevindirdi.

Asus Zenfone 2 Laser’in arka kapağı birleşik değil ve yukarıda görmüş olduğunuz kapak ile ön yüz arasındaki boşluk yardımı ile cihazın arka kapağını açabilirsiniz.

Asus Zenfone 2 Laser’de ekran ve cihaz açma tuşu telefonun üst kısımında konumlandırılmış. Bu sayede cihazı tek el ile kullanan kullanıcılar için büyük bir avantaj olmuş tuşun konumu ancak parmakları küçük olan kullanıcılar için tuşun konumunun çok iyi olduğunu maalesef söyleyemeyeceğiz. Bizim ekibimiz gibi sizin de parmaklarınız uzun ise bu ürünü kullanmakta herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Ekran tuşunun yan kısımında konumlandırılmış olan 3.5mm jack girişi bizlerin genellikle üretici firmalardan en çok istediğimiz konumlandırmalardan bir tanesi. Telefonun alt kısımına konulan jack girişleri kullanıcıların telefonlarını ceplerine koyduklarına çok büyük sıkıntı yaşatıyor. Kablo alt kısımda kalıyor ve zamanla çok büyük zarar görüyor. Asus bu tasarım ile almış olduğu tasarım ödülünün yanından bizlerden de bir ödül aldı.

Telefonun alt kısımında konumlandırılmış olan hoparlör çıkışının ızgarası tasarım ile bütünlük sağlaması açısından büyük tutulmuş ancak maalesef hoparlör o kadar büyük değil. Ayrıca hoparlörün hemen üst kısımına konumlandırılmış olan Zenfone yazısı çok fazla beyaz kapak üzerinde belli olmasa da ürüne ayrı bir hava katıyor.

Ürünün arka kapağını açtığımız zaman karşımıza yukarıda görmüş olduğumuz görüntü çıkıyor. Bataryanın ürüne birleşik bir yapıda olmaması ve ürünün sim kart ve sd kart girişlerinin konumlandırılması mükemmel ayarlanmış. Ürünün en büyük özelliğinin kapaklarının değiştirilebilir olması olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Kapak tasarımında kullanılan renklerin cihazın ana gövdesinde kullanılmaması ilerleyen günlerde renk değişikliği yapmak istediğinizde sizlere çok büyük kolaylık sağlayacak bir özellik.

Ürünün kapağını açmadan önce bahsetmiştik ancak hoparlörü ürünün ızgaralara göre çok daha küçük tutulmuş Sadece yukarıda görmüş olduğunuz kadar bir alanda konumlandırılmış.

Ürünün çift sim kartlı bir yapıya sahip olması ve sim kart yuvalarının konumlandırıldığı noktalar akıllı telefonlarda büyük bir öneme sahip. Bu üründe de ürünün ses kontrol tuşunun sol yanına Sim1 ve microsd kart yuvası altlı üstlü olarak konumlandırılmış. Ses kontrol tuşunun sağ kısımına ise Sim2 konumlandırılmış durumda.

Ürünün tasarımı Asus Zenfone 2’den alışık olduğumuz tasarıma çok fazla benzemesinin yanında serinin devamı niteliğinde olan bu cihazda bu şekilde olması gayet normal bir durum. Telefonun ergonomik bir yapıya sahip olması ve bu yapının cihaz üzerindeki elde tutuş ve tuşlara ulaşım konusunda ki kolaylığı ile doğru orantılı olması Asus’un bu ürününde pozitif bir yön olarak karşımıza geliyor.

Performans:

Performans konusunda aslında ürünün Asus Zenfone 2’nin küçük kardeşi olduğunu söylüyoruz ancak telefonun boyutları Asus Zenfone 2 ile aynı olmasına rağmen özellikleri biraz daha kısıtlı ve bu sayede cihazın fiyatı da çok daha alt sınırlarda kalıyor.

5.5 inç boyutunda 720 x 1280 pixel çözünürlüğündeki Corning Gorilla Glass 4 ekran ve Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615’den almış olduğu güç ile Asus Zenfone 2 Laser kendisinin abisi durumunda olan Zenfone 2’den çok az bir fark ile geriden geliyor. Adreno 405 grafik işlemcisinin vermiş olduğu grafik performansı ile Zen UI ve cihazın işlemcisinin performansı birleşince Asus Zenfone 2 Laser uygun fiyatlı ve yüksek performanslı akıllı telefon isteyenler için bulunmaz bir ürün gibi.

Kamera:

Kamera olarak 13 MP, 4128 x 3096 pixel çözünürlüğünde çekim yapabilen kameranın laser autofocus ve çift led flaş ile birleşmesi eşsiz kareler yakalamak için çok büyük imkanlar sunuyor. Bu karelerden bazıları:


Sonuç: Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL modelli ürün ile Asus Zenfone 2 arasında kalırsanız sadece tercihiniz Zenfone 2’den yana olmalı ancak piyasa üzerinde bulunan 1000TL altındaki akıllı telefonlar arasında kalırsanız tercihiniz kesinlikle Zenfone 2 Laser ZE550KL olmalı. Performans, oyun hızı, kamera ve diğer bir çok özellikle bu ürün diğer bir çok üründen kendisini kolaylıkla ayırabiliyor.

Technosfer.com olarak bu ürüne Fiyat-Performans canavarı ve Editörün Seçimi rozetini vermeyi uygun gördük. Umarız ki sizlerde ürünü kullandığınızda bizlere yorum yaparak ürün hakkındaki düşüncelerinizi atarsınız.

Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL inceleme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL inceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla