yükleniyor...

Arama Motoru Nedir?

İnternet kullanıcıların hemen hepsi günde en az bir kere arama motorlarında arama yapmaktadır.

Haber sitelerinden tutun sosyal medyaya kadar hepsi birer web sayfası olduğundan bu tarz web sayfalarını arama motorları üzerinden yapılmaktadır.

 Arama Motoru Nedir?

Arama motoru; Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgi, belge, tüketim ve üretimle alakalı en iyi web sayfalarını bulmaya yardımcı olan sistemdir. Kısa zaman da bütün sonuçları listeler.

 Arama Motoru Çalışma Prensibi

Web robotu arama motoru için web sayfalarını tarayarak anahtar kelimeleri arama motorunun veri tabanına kaydeder. Daha sonra kullanıcı arama motoruna anahtar kelimeyi girince web sayfalarını kullanıcının öncelik sırasına göre üstten başlayarak listeler. Böylece ihtiyaç duyduğu web sayfasına giriş yapmış olur.

 Arama Motorlarının Avantajları Dezavantajları Nelerdir?

Arama motorlarının avantajları; Anahtar kelime arama için uygundur. Kullanıcı kontrolü altında olup filtreleme özelliği mevcuttur. Yani bilgi, yazar, kaynak vb. gibi. Daha kısa zaman da daha çok bilgiye ulaşılabilir.

Arama motorlarının dezavantajları; Her arama motorunun kendi kriterleri mevcut olması nedeniyle zaman kaybı olabilir. Kapanmış veya alakasız web sayfaları bulabilir. Farklı arama motorları aynı anahtar kelime ile alakalı başka web sayfaları sunabilir. Çoğu zaman yeni sayfaları bulamayabilir. Kelimelerin ek almış hali ile değil de yalın hali ile arama yaparlar. Arama motorlarının ana sayfasında reklam fazlalığı dikkat dağınıklığına yol açmaktadır. Filtreleme özelliğinin çoğu zaman aktif çalışmaması.

Haber sitelerinden tutun sosyal medyaya kadar hepsi birer web sayfası olduğundan bu tarz web sayfalarını arama motorları üzerinden yapılmaktadır.

Arama Motoru Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Arama Motoru Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla