yükleniyor...

Apple TSMC’nin 3nm çiplerinin çoğunluğunu alacak

Tayvan merkezli yonga üreticisi TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), Apple’ın bu yıl üretilen 3 nm çiplerinin büyük bir kısmını üretecek. Habere göre, şirketinin bu yıl üreteceği 3 nm çiplerin yüzde 90’ı Apple tarafından alınacak. Bu çiplerin neredeyse yüzde 90’ı, yeni MacBook, iPhone ve iPad’lerde kullanılacak. Bu durumda Qualcomm, Samsung ve MediaTek gibi şirketler geri kalan yüzde 10’luk kapasite için mücadele edecek ve bu, 3 nm işlemciye sahip Android telefonlarla karşılaşma ihtimalinin daha az olacağı anlamına geliyor.

Apple’ın uzun vadeli bir oyun oynadığı düşünülüyor. 3 nm çip tasarımı, Apple’ın A17 işlemcisinde performansta yüzde 15, verimlilikte ise yüzde 35’lik bir iyileşme sağlayacak. Dolayısıyla iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, 3 nm çipe sahip ilk telefonlar olacaklar.

Hem A17’nin hem de M3’ün TSMC’nin 3 nm tasarımıyla üretileceği biliniyor. Bu durumda, yeni MacBook Air ve 24 inçlik yeni iMac’in 3 nm tasarımıyla üretilen Apple M3 işlemciyle geleceği kesin gibi görünüyor.

Apple’ın TSMC’nin kapasitesinin büyük bir kısmını alarak, diğer yonga üreticilerini zor durumda bıraktığı düşünülüyor. Bu durumda Apple’ın, TSMC’nin rakiplerinin üretim kapasitelerini sınırladığı söylenebilir.

Sonuç olarak, Apple’ın TSMC ile yaptığı bu hamle, yalnızca yakın gelecekteki iPhone’ların performansında büyük bir artışa işaret etmiyor, aynı zamanda diğer ürünlerinde de optime edilmiş bir performansın elde edilmesine katkı sağlıyor.

Apple TSMC’nin 3nm çiplerinin çoğunluğunu alacak konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Apple TSMC’nin 3nm çiplerinin çoğunluğunu alacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Menajerimi Ara Son Bölüm Izle Horse At Yarışı Tahminleri İstanbul Nöbetçi Noterler 1995 doğumlu kaç yaşında olur? Kayseri Nöbetçi Noterler Sınıf Öğretmenliği Atanmak Için Kaç Net Gerekir subdomain mi klasör mü nick oluşturucu Bilgi Doktoru nabızdan hamilelik testi