SONRAKİ
Police Stories Sistem Gereksinimleri Police Stories Sistem Gereksinimleri
ÖNCEKİ
Kablosuz Taşıyıcılar Hızını Artırıyor Kablosuz Taşıyıcılar Hızını Artırıyor
4328
1603 0

Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor

Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor
Yazar: Aybala Bengisu Önür

19 Ağustos 2020

Avast’ın popüler antivirüs yazılımının tarama verilerini topladığı ve reklam verenlere sattığı ortaya çıktıktan sadece birkaç gün sonra, şirket bunu mümkün kılan yan kuruluşu kapattığını söyledi. Bir blog yazısında yazan şirket CEO’su Ondrej Vlcek, Avast’ın Jumpshot yan kuruluşunun antivirüs yazılımının veri toplama ve operasyonlarını “anında etkili “olarak sonlandırdığını ve şirketin” yüzlerce” etkilenen çalışanı transfer etme planından bahsetmediğini, yani muhtemelen bir işin dışında olduğunu söylüyor.

Vlcek  “İnsanları korumak Avast’ın en büyük önceliğidir ve işimizde ve ürünlerimizde yaptığımız her şeye gömülmelidir. Bunun aksi hiçbir şey  kabul edilemez. Bu nedenlerden dolayı, ben, yönetim kurulumuzla birlikte Jumpshot veri toplamayı sonlandırmaya karar verdik. Ayrıca Jumpshot operasyonlarını derhal sona erdirmeye karar verdim” açıklamasında bulundu.

antivirüs

Motherboard ve PCMag arasındaki ortak bir soruşturmanın sonucu olan raporlar, Avast’ın virüsten koruma yazılımı aracılığıyla kullanıcı tarama verilerini nasıl topladığını ayrıntılı olarak anlattı. Bu veriler Google aramaları, konum aramaları, kesin zaman damgaları ile birlikte ziyaret edilen URL’leri ve bazı durumlarda porno web sitelerinde yapılan belirli aramaları içeriyordu. Avast, bireysel kullanıcıların bu verilerden tanımlanamadığını iddia etse de, Motherboard bazı durumlarda bunun mümkün olabileceğini söyleyen uzmanları ile konuştu.

Jumpshot, 100 milyon cihazdan veri aldığını iddia etti. Ayrıca Google, Yelp, Microsoft ve Pepsi de dahil olmak üzere müşterileri arasında dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarını listeledi. Jumpshot, bu verileri farklı ürünlere paketleyecekti. Bunlardan biri “tüm tıklama beslemesi” idi ve bu da müşterilerinin tüm kullanıcı tıklamalarını tek tek etki alanlarındaki gezintilerini gösterecekti. Bu müşterilerin, genellikle hassas tarama verilerini içeren Jumpshot ürünleri için milyonlarca dolar ödediği bildirildi.

Avast, Jumpshot’u sona erdirdiğini duyurdu. Ancak Vlcek, şirketin verileri topladığını hala savunuyor. Jumpshot’un bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösterdiğini vurgulamanın yanı sıra, hem Avast hem de Jumpshot’un “tamamen yasal sınırlar içinde” hareket ettiğini ve “kendilerini yüzde 100 GDPR uyumluluğuna adadıklarını ” belirttiler.

ETİKETLER:


" Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.