yükleniyor...

Ampul İçilir Mi?

Oral yoldan kullanılabilen ampuller nadiren de olsa bulunmaktadır. Özellikle DEVİT-3 ampul her yaş grubunda kullanılmaktadır. En çok bilinen içilebilen ampul şeklinde ilaçtır.

Devit-3 nedir?

Her 1mT’lik ampul D3 vitamini içerir. D vitamini eksikliğinde veya yetmezliğinde, sindirim kanalındaki D vitamini emilimindeki bozukluğun tedavisinde, raşitizm hastalığında (D vitamini eksikliğine bağlı kemik hastalığı), kemik erimesine bağlı kırıkların tedavisinde, osteoporoz tedavisine destek olarak ve paratiroid bezlerinin aşırı salgı yapmasına bağlı oluşan hastalığın tedavisinde kullanılır.

Devit-3 nasıl kullanılır?

Doktor tarafından nasıl önerilmişse o şekilde kullanılmalıdır. D vitamini eksikliği veya yetmezliğinde, bebeklik ve çocuk raşitizminde 3-4 hafta ara ile 1ml olarak kullanılır. Sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı yetmezlikte ise 3-4 hafta ara ile 1ml veya ½ml olarak 2 doz halinde kullanılır. Kemik erimesine bağlı kemik kırığı tedavisinde ve osteomalizide 6-12 hafta müddetle, haftada 1 defa 1ml kullanılır. Doktorun önerdiği dozu aşmamalısınız.Doktor tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılabilir. Fakat emilim bozukluğu olması durumunda intramüsküler kullanılır.

Devit-3’ü aşağıdaki durumlarda kullanmayınız!

  • Devit-3 içinde bulunan bileşenlere karşı alerjiniz varsa,
  • Yüksek tansiyon hastasıysanız, aktif karaciğer tüberkülozunuz varsa ve ileri derece damar sertliğiniz varsa,
  • D hipervitaminozu varsa,
  • Hiperkalsemi varsa kesinlikle kullanmayınız!

Devit-3 yan etkileri nelerdir?

Normal dozlarda ve sürelerde yan etkisi azdır. D3 vitaminin yüksek dozlarda verilmesi ve tedavis süresinin kontrolsüz şekillerde uzatılması sonucunda yan etkiler oluşabilir. Kanda normalden fazla kalsiyum bulunması (hiperkalsemi), idrarla atılan kalsiyumda artış (hiperkalsiüri) görülebilir. Bunlar idrar ve kan testleri ile ölçülür. Ruhsal belirtiler, aritmi, bulantı, kilo kaybı, iştahsızlık, bulanık şuur, aşırı miktarda idrar yapma, idrar yapamama, aşırı susama, kaşıntı, döküntü, ürtiker ve böbrek taşı olumuna neden olabilir. Eğer bu yan etkilerden birini gördüyseniz doktorunuza başvurun.

Ampul İçilir Mi? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ampul İçilir Mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları