yükleniyor...

Amonyaksız Saç Boyası Nedir, Markaları, Saça Zararlı Mıdır?

Saç boyası özellikle kadınların en vazgeçilmez tutkularından birisidir. İster keyfi olsun, ister ihtiyaçtan, kadınların büyük bir çoğunluğu saçlarını boyatır. Saç boyaları sayesinde istenilen her saç rengine sahip olmak mümkündür. Buraya kadar her şey güzel ama saç boyalarının ihtiva ettiği kimyasal maddeler düşünüldüğünde saçların göreceği zarar da ortada.Bu zararları bertaraf etmek için çeşitli bakım ürünlerinden faydalanılsa da yine de saçların yıpranma payı her zaman var. Boyatılan saçların bu yıpranma payını azaltmak adına amonyaksız saç boyası tercih edilebilir. Amonyaksız saç boyası tercih edilme sebeplerinin başında, saçlarda meydana getireceği yıpranma ve tahribatın neredeyse yok denilecek kadar az olmasıdır.

Amonyak Zararları

Amonyak keskin kokulu ve keskin formüllü bir bileşendir ve saçlara zarar verir. Kokusu ağır olan bu madde baş derisinde yanma da meydana getirir. Son yıllarda amonyaksız saç boyası üreten firma sayısı bu sebeple hayli artmıştır.Peki amonyak saç tellerine ve derisine bu kadar zararlıysa saç boyalarının içinde neden var diyebilirsiniz.

 • Amonyak, ph seviyesini yükselterek saç kütiküllerini açar ve boya pigmentlerinin saç içine girmesine olanak tanır.
 • Saçın naturel ph’ı 4.5 ile 5.5 arasıdır. Amonyak sayesinde ph seviyesi yükselir ve saç telleri şişer. Böylelikle de renk pigmentleri saçların içine kolaylıkla girer.
 • Saçın şişme oranı saç boyasının kalitesine bağlıdır. Kaliteli boyalarda pigmentler küçüktür ve saçların içine daha kolay girer. Kaliteli boyalardaki amonyak seviyesi düşüktür. Saçlar amonyak içeren boya ile boyandığında, boyanın kalitesine göre 10 ila 15 arası ph seviyesine çıkar.  Saçın ph değerinin bu seviyelere çıkması saç kütiküllerini aralar ve saçlarda protein, nem ve mineral kaybına sebebiyet verir.
 • Boya işleminden sonra saçlardaki zarar büyür. Yüksek ph seviyesi yüzünden saçtaki kütiküller açıldığından saçlar birbirine karışır ve nem kaybına bağlı olarak da kurur.  Ph seviyesi normal düzeye çekilmezse saçta yıpranma meydana gelir, saçlar cansızlaşır, rengin saçta kalma süresi kısalır ve saçlarda lastiklenerek kopmalar oluşur.
 • Amonyağın solunması ve amonyağın saç derisine değmesi kan dolaşımına karışmasına ve daha uzun kullanımlarda kimyasal zehirlenmelere ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.
 • Amonyaklı saç boyaları uzun süre kullanıldığında saçların doğal rengini kaybetmesine de sebep olabilir.

Amonyaksız Saç Boyaları Zararlı Mıdır?

 • Amonyaksız boyalarda amonyak yerine kullanılan, amonyağın kokusuz hali olan “Ethanolamine” maddesi de tıpkı amonyak gibi saçın ph’ını yükseltir ve renk pigmentlerinin saç korteksine girmesini sağlar. Bu madde, düşük oranlarda kullanıldığında saçlara zarar vermez ama ethanolamine, saçtan arınması son derece güç bir madde olduğundan saçları zamanla kurutur ve zarar verir. Amonyağın saçlar verdiği zararı amonyaksız boyalardaki ethanolamine de verir.
 • Amonyaksız boyalarda amonyak solumak mümkün değildir. Bu sebeple de boğaz ve akciğerler büyük bir riskten korunmuş olur.
 • Ciltte kullanılan ürünlerin %60’ı kan dolaşımına katılır. Bu oran kafa derisinde daha fazladır zira saç derisindeki gözenekler daha fazladır.  Kimyasalların deri yoluyla kana karışması sonucunda uzun vadede metabolik sistemde bozulma, bağışıklık sisteminde çökme, kanser gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilir.

Amonyaksız Saç Boyası Markaları

Amonyaksız saç boyası markaları denildiğinde;

 • Organic Colour Systems bu konuda en iyi sonucu verdiğin iddia edenlerdendir.
 • Loreal amonyaksız saç boyası da çok tercihe edilenlerden birisi. Saçları yıpratmadan renklendiren Loreal, en az 28 şampuanlamaya kadar da akmayan bir renk vadediyor.
 • Syoss amonyaksız saç boyası da amonyaksız saç boyaları sıralamasında çok biline bir yere sahip.
 • Loreal İnoa amonyaksız saç boyası,
 • ‘oréal Paris casting crème Gloss saç boyası,
 • Garnier Olia amonyaksız saç boyası,
 • Naturalive doğal saç boyası,
 • Davines a new colour saç boyası, amonyaksız saç boyaları içinde sayılabilecek boyalardandır.

Amonyaksız Saç Boyası Loreal

Saçlarınızın boyadan sonra sertleşmesini, kurumasını önlemek istiyorsanız ve beyazlarınız nedeniyle de sürekli saç boyamak zorundaysanız  Loreal amonyaksız saç boyası tam size göre.L’oreal Paris Casting Crème Gloss; amonyaksız formülü ve arı sütü içeriği ile saçlara hem doğal hem de ışıl ışıl bir görüntü sağlıyor. Saçları hem besleyen hem de yumuşatan L’oreal Paris Casting Crème Gloss, 28 şampuanlamaya kadar da ilk boyandığı günkü parlaklığını muhafaza ediyor. Amonyaksız formülü ve besleyici arı sütü muhteviyatı ile L’oreal Paris Casting Crème Gloss ile saçlarda yıpranma yaşamadan istenilen renge kavuşmak mümkün.L’oreal Paris Casting Crème Gloss’un birbirinden çekici 18 farkı rengi mevcut.

 • Toffee Karamel,
 • Krem karamel,
 • Altın karamel gibi tonlarıyla L’oreal Paris Casting Crème Gloss kadınlar tarafından oldukça beğeniliyor.

Amonyaksız Saç Boyası Nedir, Markaları, Saça Zararlı Mıdır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Amonyaksız Saç Boyası Nedir, Markaları, Saça Zararlı Mıdır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları