yükleniyor...

Ametist Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Ametist taşı, şifalı taşlardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle Şubat doğumlu kişilerin taşı olarak bilinmektedir. Alternatif tedavi bakımından faydalıdır. Tedavi dışında kolye, tesbih ve bileklik gibi takı ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu anlamda ametist tesbih fiyat bakımından oldukça değerlidir. Pozitif enerji verme özelliğine sahiptir.Bu anlamda birçok hastalığın tedavisine katkı sağlamaktadır. Özellikle kaplıcalarda bu tür taşlar çok fazla kullanılmaktadır. Halk arasında da şifalı taşların faydalarına inanış çok fazladır. Ametist taşının ülkemizde çok fazla bulunduğunu söyleyemeyiz. Erzincan ve bunun gibi birkaç ilimizde ametist taşının kaynağı vardır. Ancak, çıkarılması ve işlenmesi alanında çok iyi olduğumuzu söyleyemeyiz. Özellikleri ve ametist taşı faydaları bakımından çok iyidir.Özellikleri ve faydaları bakımından bilinen ve de faydaları kanıtlanmış olan çok değerli bir taştır. Ametist taşının bu özelliklerinden faydalanmak için sizleri detaylı olarak bilgilendirmeye çalışacağız. Taşın ne olduğunu, ne gibi özelliklerinin bulunduğu, fiziksel ve kimyasal yapısı, faydalarının neler olduğunu sizlerle paylaşıyor olacağız. Ancak, bu konulara geçmeden önce ametist taşını satın almak isteyenler için birkaç uyarıda bulunmak istiyoruz.Her ametist taşı satıyorum diyene inanmamalısınız. Özellikle online sitelerde gerek ametist, gerekse de diğer değerli taşların sahteleri satılmaktadır. Bu ürünlerin hiçbir fayda ve yararını göremezsiniz. Bu tür kötü niyetli kişiler değerli taşlara olan inancı azaltmaktadır. Bu nedenle özellikle online sitelerden alışveriş yapacak olan kişilerin dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.Alınan değerli taşın sertifikası kesinlikle istenmelidir. Aksi halde sahte ve doğal olmayan sıradan taşları satın almış olabilirsiniz. Yazımızın bu kısmında Ametist taşının ne olduğunu, özellikleri, faydaları ve fiyatı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ametist Taşı Nedir?

Eski Yunancada sarhoş etmek anlamına gelmektedir. Renk olarak en doğal hali mordur. Oldukça estetik ve göze hoş gelen bir yapısı bulunmaktadır. Mücevherlerde kullanılmakta ve bu tür ürünlere ekstra şıklık katmaktadır. Kuvarsın saf hali olan bir kristaldir. Tarihi ve kültürel bakımdan değerli olan bu taş dünya coğrafyasının farklı yerlerinde çıkarılabilmektedir.Kuvars grubunda yer alan bu özel taş her yerde bulunmamaktadır. Dünyanın hemen her yerinde bilinen ve tarih öncesi dönemlerden bu yana çıkarılarak kullanılması ne kadar önemli bir taş olduğunun göstergesidir. Ametist taşının hem ruhsal, hem de fiziksel bakımdan çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekildedir.

 • Kanser oluşumunu önlemektedir.
 • Eklem ağrılarının tedavisinde çok etkilidir. Bu sayede daha rahat hareket etmeyi sağlar.
 • Bedeni her zaman dinç ve zinde tutmaktadır. Fiziki ve ruhsal dengeyi sağlar.
 • Her zaman üzerinizde taşınabilecek bir taştır.
 • Pozitif enerji yayar ve size fayda sağlar. Bilinç seviyesinin aktif ve dinç kalmasına yardımcı olur.
 • Bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi ortadan kaldırır. Herhangi bir noktada bulunması bile bu anlamda faydalı olmaktadır.
 • Kişisel olarak ortaya çıkan olumsuz düşünceleri yok eder. Sakinleştirici ve stres atıcı özelliği bulunmaktadır. Açık renkli ya da koyu mor olan ametist taşlar çok daha faydalıdır.
 • Enerji verici özelliği vardır. Pek çok kişiyi canlandırır ve enerji verir. Denge ve uyum konusunda yardımcı olur. Çok yüksek enerjisi olan bir taştır. Direk olarak sinir sistemine etki eder. Pembe kuvars ile kullanılması bu anlamda daha etkili olacaktır.
 • Cilt üzerindeki deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Hücrelerin canlanması, iyileşmesi ve cildin gençleşmesi üzerine etki yapar. Doğal bir cilt güzelleştiricisidir.
 • Baş ağrısı, migren ve göz ağrılarına çok iyi gelir. Bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Alerjik durumlara karşı faydaları kanıtlanmıştır.
 • Vücut içerisindeki fazla ve birikmiş elektriği alır.
 • Uyku düzenini sağlar ve bu tür sorunu olanlara yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Kanın temizlenmesine faydalıdır.
 • Depresyon gibi sinirsel problemleri olan kişilerde kullanılması önerilmektedir.

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist taşını görünümü, kullanım alanları ve sağlığa faydaları bakımından pek çok özelliği barındırmaktadır. Ruhsal ve fiziksel olarak çok faydalıdır. Şifa bakımından çok güçlü olan değerli bir taştır. Özellikle değerli taş merakı olanların gözde taşlarından biridir. Gün ışığında renklerinin değiştiği görülmektedir. Asırlar boyunca kullanılıyor olması bu taşın ne kadar değerli ve önemli olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.Kullanım alanı çok yaygındır. Kaplıcalar, dinlenme yerleri, ruhsal tedavi, fiziksel tedavi, takı, mücevher ve buna benzer pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu bağlamda ametist taşı kolye yapımında daha yaygın kullanılmaktadır. Ametist taşının özellikleri ve genel bilgileri şu şekildedir.

 • Kristal kuvars grubunda bir taştır.
 • Mor yakut ya da aşk taşı olarakta bilinmektedir.
 • Kimyasal formulü SiO2 + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na olarak bilinmektedir.
 • Eflatun, mor ve erguvan renklere sahiptir.
 • Radyoaktif değildir.
 • Ametrin, florit ve morganit gibi taşlarla karıştırılabilmektedir.
 • Şubat ayı ile özdeşleşmiş ve bu nedenle Şubat ayında doğanların taşı olarak bilinmektedir.
 • Koş, kova, balık ve yay burçları ile anılmaktadır.
 • Ametist taşının rengi mordur. Bu rengi manganezden aldığına inananlar vardır. Ancak, tamamen doğal olduğu da kabul edilmektedir.
 • Yapılan bir araştırmada taşın renginden yabancı atomların sorumlu olduğu ortaya koyulmuştur.
 • Dünyanın pek çok yerinde bulunan bir taşdır. Kanada, Uruguay, Hindistan, Rusya, Arjantin, Brezilya ve bazı Afrika ülkelerinden çıkarılmaktadır.
 • Mısır Uygarlığına kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır. Değeri hiçbir zaman kaybolmamış ve günümüze kadar gelmiştir.
 • Birçok kesim tarafından kutsal taş olarak bilinmektedir. Özellikle Orta Çağ dönemlerinde kullanımı daha yaygın olmuştur.
 • Ametist taşından kolye yapımı çok yaygındır. Özellikle ametist kolye çok fazla tercih edilmektedir.

Ametist Taşı Fiyatı

Ametist taşı fiyatı büyüklüğüne ve özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bakımı açısından da zor olan bir taştır. Piyasada satılan ametist taşları vardır. Online internet sitelerinden bile bu taşları ağırlıklarına göre satın almak mümkündür. Gram üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Ancak, özellikle online internet sitelerinde satılan ametist taşlarının gerçek ve ne kadar doğal olduğu tartışmaya açıktır. Bu nedenle ametist taşı alırken sertifikasına kesinlikle bakmanız gerekmektedir.Kullanım alanlarından en yaygın olanı takı ve mücevherdir demiştir. Bu anlamda ametist bileklik yapımından çok fazla tercih edilmektedir. Ametist bileklikler fiyat bakımından biraz daha yüksektir. Ametist taşını takı ve müceverlerle taşıyabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Ancak, sade olarak bu taşı üzerinizde taşımak da fena fikir değildir. Cebinizde, odanızda ya da çalıştığınız ofiste ametist taşını bulundurabilirsiniz.Sizin ve ortam içerisindeki tüm olumsuzlukların dağılmasına yardımcı olacaktır. Yüksek derecede pozitif enerji salgılaması bu anlamda çok iyidir. Bu tür taşların faydalarından daha fazla yararlanmanın yolu inanmaktır. Hiçbir şekilde bu tür değerli taşlara inanmayan kişiler faydalarını göremezler. Bunun tam tersi düşünenler ve değerli taşların faydalı olduğuna inanlar etkilerini daha fazla hissetmiş olacaktır.Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi özellikleri ve faydaları çok fazladır. Fiyat bakımından gram hesabı ile satılmaktadır. Taşın değeri, nerden çıkarıldığı, doğallığı ve gramı gibi etkenler etkilidir. Bütçenize uygun bir ametist taşı ya da ametist olan takıları satın alabilirsiniz. Bunun dışında kaplıcalara giderek yien ametist taşının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ametist Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ametist Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları