yükleniyor...

AMD Radeon RX Vega Bomba Gibi Geliyor!

AMD, NVIDIA’nın ürettiği GTX 1080 Ti modeline meydan okuyor. Geliştirdiği üst düzey ekran kartının sahip olduğu yüksek performansı şimdiden çok konuşuluyor. Radeon RX Vega ile ilgili detaylar haberimizde.

AMD son yıllarda yaptığı ataklarla birçok rakibine fark atmaya çalışıyor. Son olarak gündeme geldiği AMD Radeon RX Vega ekran kartı ile geçtiğimiz aylarda NVIDIA tarafından çıkarılan GTX 1080Ti’yi sollamaya inanmış durumda.

Son dönemlerin en güçlü ekran kartı üretici firmalarının iki büyük devi AMD ve NVIDIA arasında rekabet herkes tarafından çok rahat bir şekilde görülüyor. Yeni teknolojileri hayata geçirmek konusunda iki firma da büyük bir rekabet içerisinde.

AMD tarafından üretilen Radeon RX Vega serisi ekran kartlarının performansıyla ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. AMD’ye göre Radeon RX Vega, NVIDIA tabanlı grafik kartlarına karşı çok büyük rekabet içinde olacak.

Radeon Vega serisi Radeon R9 Fury X modelinden bu yana çok büyük hayran kitlesi tarafından bekleniyor. Radeon R9 Fury X yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürüldü ve o dönemden itibaren birçok kullanıcı yüksek seviye grafik işlemcisi beklemeye başladı.

AMD pazarlama müdürü Don Waligroski, Radeon RX Vega grafik kartının GTX 1080 kadar hızlı olduğu yönünde söylentileri doğruladı ve hatta beklenenden de çok yüksek performansa sahip olacağını belirtti. NVIDIA cephesi ise AMD’nin bu hızlı yükselişine rağmen çıkarttığı Titan Xp ve GTX 1080 Ti arasında çok büyük performans farkları bulunmuyor. AMD tarafından geliştirilen yeni ekran kartı bir önceki modeline göre daha yüksek performansa sahip diyebiliriz. Bu durum pazar içerisinde 1080 Ti ekran kartı için çok dişli bir rakip olacak ve daha düşük fiyata sahip olacak olması performans açısından da AMD’nin önde olacağını söyleyebiliriz.

AMD RADEON RX VEGA 10 EKRAN KARTI ÖZELLİKLERİ

AMD’nin geliştirdiği üst düzey Vega 10 GPU’su bekleyenlerine 2017 yılının ilk yarısı içersinde sunulacak. Erken hesaplamalardan 500 mm²’nin üstünde bir boyuta sahip ve 8 GB’a kadar iki adet HBM2 yığını içeriyor.

Grafik yongası ise Next Compute Engine tasarımına dayanan en son 14 nm’lik GFX 9 çekirdek mimarisini kullanacak. Vega 10’ların bu ay içerisinde üretimleri başlayacak. Fiyatları ise yaklaşık olarak 500 dolar civarında olacak.

AMD Radeon RX Vega Bomba Gibi Geliyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere AMD Radeon RX Vega Bomba Gibi Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla