Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

ABONE OL
05 Kasım 2022, 16:50:30

Aldatan eş ne kadar tazminat öder? birçok kişinin aklında bulunmaktadır. Boşanma davalarının olabilmesi için, Türk Medeni Kanunu içine geçen nedenlerinden minimum bir tanesi gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu bakımdan eşlerden biri zina (aldatma) yaparsa ve diğer eş bunu normal yollarla elde edilen kanıtlarla ispatlarsa, mahkemeye sunma durumunda ilgili davayı açabilmektedir. Bu hem erkeklerin hem de kadınların aldatılması durumunda geçerlidir. Aldatan eş ne kadar tazminat öder? Bu durumda aldatan eşin ne kadar tazminat ödemeyeceği, kişiler tarafından bu noktada çoğu kez sorulmaktadır. Burada mahkeme bazı hususları dikkate alarak değerlendirme yapmaktadır. Bunlar madde halinde şu şekildedir; Aldatan eş ne kadar tazminat öder?Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder

 1. Tarafların ekonomik durumları
 2. Müşterek çocukların sayıları ve onların durumları
 3. Eşlerin evli olduğu süre
 4. Aldatan kişinin, eşinden başka bir şahıstan çoğunun olup olmaması

Dolayısıyla tazminat farklılık belirtmektedir. Rakamlar şahısların istediği orandan talep edilmektedir. Ancak mahkeme dava neticesinde bunun daha altında veya üstünde bir tutara karar verebilir. BU nedenle uzman avukatlardan yardım alınmalıdır.

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Aldatma durumlarında en önemli olan konulardan bir tanesi de bunun ispatıdır. Aldatma nasıl ispat edilir için birçok seçenek vardır. Temel olarak somut olayın özelliklerine göre, farklı kanıt vasıtalarıyla kanıt mümkündür. Söz konusu kanıt vasıtalarından bazıları şu şekildedir;Kadına yönelik şiddet nasıl önlenir adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

 1. Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya içerikleri
 2. Aldatmayı ispat için bir kereye mahsus yapılan ses kayıtları
 3. Tanıkların beyanları
 4. WhatsApp içerikleri, mesajlar, telefon görüşme kayıtları
 5. Kredi kartı ekstreleri, banka kayıtları
 6. Zina olgusuna dair ifadeler
 7. Video kayıtları ve fotoğraf gibi deliller
 8. Güvenlik kamerası görüntüleri
 9. Uçak ya da otel kayıtları

Aldatma nasıl ispat edilir için Yargıtay bir takım ilkeler kabul etmiştir. Bu bakımdan erkek ya da kadın yalnızken, ortak konuta farklı ve karşı cins bir bireyin alınması zinanın farklığına işaret etmektedir. Böylece zina ispatlanır.Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat ÖderBir eş karşı cins bir kişiyle düzenli şekilde gece gündüz konuşuyorsa zina (aldatma) olgusu geçerlidir. Bir eş evlilik dışı ilişkiye girerek çocuk sahibi olması da bu durumu geçerli hale getirir.

Aldatan Taraf Tazminat Öder Mi?

Aldatan taraf tazminat öder mi sorusu bu durumu yaşayan eşlerin aklını karıştırmaktadır. Bu hem erkekler için hem de kadınlar için geçerlidir. Dolayısıyla aldatılan taraf tazminat talep ederse bu ödenmektedir.Bu sadece erkekler için geçerli değildir. Bu doğrultuda kocasını aldatan kadın da tazminat ödeyebilir. Lakin burada eşin aldatıldığı kanıtlanmak durumundadır. Ayrıca kusursuz ya da daha az kusurlu olan bir eş, kusurlu olan taraftan da maddi tazminat talebinde bulunabilmektedir. Maddi tazminat ödenmezse, haciz yoluyla tahsil gerçekleştirilebilir.Buna ek olarak boşanmaya neden olan durum kişilik haklarına saldırı niteliğindeyse manevi tazminat kapsamındadır

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments