yükleniyor...

Akıllı Telefonlarınız Ne Kadar Güvende?

Dünya üzerinde bir çok firmanın farklı modellerde akıllı telefonları kullanılıyor. Kullanmış olduğunuz akıllı telefonların güvenli olup olmadığını verilerinizin başka kişiler ile paylaşılıp paylaşılmadığını biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere bundan bahsettik…

Dünya üzerindeki insanların neredeyse %70’lik bir kısımı akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefonlarımız içerisinde barındırmış olduğu mikro çip ve mikro denetleyiciler sayesinde bilgisayarların yapabildiği işlemlerin neredeyse tamamını yapabilir düzeye geldi. Peki kullanmış olduğumuz akıllı telefonlarımız güvende mi? Telefonlarımızın içerisinde kurulu olan uygulamalar bizi riske atıyor mu? Özel bilgilerinize başka insanlar ulaşabilir mi? Bu soruların hepsinin cevabını bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

Akıllı telefonlar uzun yıllardır hayatımızda Nokia firmasının ilk olarak ortaya atmış olduğu akıllı telefon fikrinin ardından bir çok firma kendi telefonlarını üretmeye başladı. Yeni üretilen telefonların içerisinde ise bir çok farklı işletim sistemi derlenerek kullanıcılara sunuldu. Şuanda dünya üzerindeki telefonların %35’lik bir kısımı Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sistemi kullanırken %50’lık bir kısımı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini kullanıyor. Pazar üzerinde çok küçük bir paya sahip olan Microsoft Windows Phone’lar ise %7’lik bir kısımı oluşturuyor. Geriye kalan kısım ise diğer işletim sistemlerini oluşturmakta.

GÜVENLİ VE GİZLİ TELEFON DİYE BİR ŞEY YOKTUR!

Her ne kadar bizler bir telefon alırken bazı hurafelere duysak bile “iOS hacklenmiyormuş” ya da “Android’de şu uygulama ile telefon güvenli oluyormuş” gibi maalesef bunların hepsi bir hurafe. Akıllı telefonlarınıza uygulama mağazalarından indirmiş olduğunuz tüm uygulamalar sizlere inerken bazı şartları kabul etmeniz durumunda telefonunuza yükleniyor. Telefonunuza indirmiş olduğunuz bir uygulama ile, rehberinizi, fotoğraflarınızı, videolarınız, görüşmelerinizi bunların hepsini 3. kişilere de paylaşmış oluyorsunuz. Sizler indirmiş olduğunuz uygulamaya her ne kadar güveniyor da olsanız uygulamaların bağlanmış olduğu sunucularda oluşacak olan bir güvenlik açığı yüzünden tüm kişisel bilgileriniz çalınabilir.

HACKERLAR EN ÇOK ANDROİD VE IOS TELEFONLARA SALDIRIYOR

Dünya üzerinde çok ciddi bir yer edinmiş olan Android ve iOS işletim sistemleri temel olarak aynı aileden gelmekte. İki işletim sistemi de Linux olarak bilinen açık kaynak kodlu işletim sisteminin sadece derlenmiş hali. iOS olarak bilinen ve Apple firması tarafından geliştirilen işletim sistemi kapalı bir yapıya sahip olmasıyla akıllı telefon kullanıcılarının daha çok tercihi. Kapalı sisteme sahip olmasının bilgisayar korsanları tarafından erişimi zorlaştırmasının yanında kullanıcılarında sisteme müdahale etmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Hacker olarak adlandırılan yasadışı yazılımcılar ise bu güveni kötüye kullanmak için en çok uygulama marketlerinde bulunan ve çok indirilmiş uygulamaları hedef alıyor. Eğer telefonunuzda kurulu durumda olan uygulamaları kullanmıyorsanız onların kapalı ve arka planda çalışmadığından emin olun ya da veri bağlantılarını kesin. Bu sayede uygulamalarınıza erişilse bile siz izin vermediğiniz sürece uygulamanın içindeki veriler dışarıya çıkmayacaktır.

Android işletim sistemi iOS işletim sistemine göre açık kaynak kodlu bir sistem olmasının yanında daha fazla saldırı almakta. Açık kaynak kodlu olması sistemin beyaz şapkalı hackerlar tarafından güvenli tutulması için büyük bir imkan sunarken siyah şapkalı hackerların sisteme saldırmaları için daha fazla imkan tanıyor. Google Play market üzerinden uygulama indirirken uygulamanın nereden ve kim tarafından yüklendiğine, gelen yorumlara bakmayı unutmayın. Geri dönüşler bir sistem için en büyük bilgi kaynağıdır. Ayrıca telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları durmaya zorlayarak veri kullanımını ve batarya kullanımını çok ciddi oranlarda düşürebilirsiniz. Bu sayede çalışmayan uygulamalar sizlere bir tehdit oluşturmayacaktır.

Akıllı Telefonlarınız Ne Kadar Güvende? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı Telefonlarınız Ne Kadar Güvende? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Aşk Mantık Intikam 6 Bölüm Full Izle İstanbul Nöbetçi Noterler 1995 doğumlu kaç yaşında olur? Aba Nedir dijital platform ne demek sosyal medya faydaları rakı fiyatları nick oluşturucu 1986 dogumlu kaç yaşında oluyor demon slayer izle