Akıllı Telefonlarımızın Pil Ömrünü Nasıl Artırabiliriz?

  • 08 Temmuz 2015
  • 517 kez görüntülendi.
Akıllı Telefonlarımızın Pil Ömrünü Nasıl Artırabiliriz?

Dünya üzerinde birçok kişinin kullandığı akıllı telefonlarda kullanıcıların en çok şikayet ettiği olaylardan biri de pil ömrünün azlığı. Ekran çözünürlüklerinin gün geçtikçe artması , kullanılan işlemcilerin çok enerji tükenmesi gibi nedenler şarjın çok çabuk tükenmesine neden olan bazı etkenler. Bu yazımızda sizlere , cihazı bataryada kullanma süreniz nasıl artar ile ilgili yardımcı olacağız.

cep_telefonu_sarj_omrunu_uzatmanin_12_yolu_h471359_3f950

  • Öncelikle cihazınız AMOLED bir ekrana sahipse siyah tonlarda arka plan kullanabilirsiniz. Bunun sebebi AMOLED ekranların beyaza yakın açık renkleri gösterirken daha fazla enerji harcar. LCD ve SLCD ekranlarda böyle bir durum yoktur. Özellikle android cihazlarda hareketli duvar kağıtları ve çok fazla widget kullanmamaya özen gösterin. Bunlarda şarjınızın çabuk bitmesine bir sebep.
  • Ekran parlaklığını mümkün olduğunca otomatik modda kullanın. Eğer parlaklığını yüksek kullanmayı seviyorsanız bile akşam saatlerine doğru havanın kararması gibi sizinde ekran parlaklığını kısmanızda fayda var.
  • Kablosuz bağlantılarınızı kullanmadığınız süre içerisinde kapalı tutun. Bağlantılar sürekli arama halinde olacağı için şarjınızın çabuk bitmesine neden olacaktır.
  • Arka planda ki uygulamaların çalışmamasına özen gösterin. Özellikle android cihazlarda daha önceden açtığınız bir uygulama hazırda bekletilmeye çalışıldığı için bu da şarjınızın tükenmesine neden olacaktır.
  • Akıllı telefonunuzu şarj ederken mümkün olduğunca %100 doldurmaya çalışın. Hatta dolar dolmaz fişten çekmeyin. Çünkü telefon yüzde yüz dolsa bile tamamen kalibre olamaz. Cihazlarda genelde illaki bir şarj payı bırakılıyor.
  • Eğer cihazınıza root atmışsanız saf android kullanmaya çalışın. Çünkü Sense , Touchwiz gibi arayüzlerin çoğu bataryayı yoran bir yapıya sahip.

Bu konu hakkında bilgileriniz varsa sizlerden de yorumlar bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ