yükleniyor...

Akıllı telefonlar tehlikede, Skygofree virüsüne dikkat

2014 yılından beri aktif olarak mobil cihazlarda yaşamını sürdürdüğü öğrenilen Skygofree isimli virüsü ilk defa Kaspersky Lab ortaya attı.

Kaspersky Lab tarafından bulunan bu virüs, akıllı telefonlarda istediği herşeyi kayıt altına alabiliyor. Bulaşan cihazların tüm kontrolünü eline alabilen bu virüs, gelişmiş ve kırılması zor çok aşamalı bir casus yazılım olduğu öğrenildi.

İlk sürümünün 2014 yılında ortaya çıktığını belirten Kaspersky Lab, virüsün pençesinde olan bir cihaz belirli bir aşamayı geçtikten sonra etrafını dinlemeye ve bu dinlemeleri kayıt altına almaya başlıyor. Bu özellik daha önce başka bir virüs veya casus yazılımda görülmedi. 

SKYGOFREE NASIL BİR VİRÜS?

Kaspersky Lab’a göre dünyanın en büyük casus yazılımı olan Skygofree, cihazlarınızda istediklerini kolaylıkla yapabiliyor. Root erişiminin açıklarından faydalanan bu güvenlik düşmanı yazılım, sizin haberini olmadan resim, video çekebilir, konuşmalarınızı dinleyip kayıt altına alabilir, hafızada kayıtlı olan arama geçmişi, sms geçmişi, konum, takvim kayıtlarınızı kendi merkezine iletebilir. 

SKYFOGREE ZARARLI MI?

Şuanlık kimseye bir zarar vermemiş olsa da elbette güvenliğimizi tehdit eden her türlü yazılım bizler için zararlı konumundadır. 2014 yılından beri hayatımızda olan Skygofree virüsü, en çok 2017 yılının Ekim ayında yayılmaya başlamış. Virüsün yönlendirdiği bir çok web sitesi 2015 yılında açıldığından bahseden Kaspersky Lab, virüsün en çok İtalya’daki kişileri etkiledini belirtti.

Akıllı telefonlar tehlikede, Skygofree virüsüne dikkat konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı telefonlar tehlikede, Skygofree virüsüne dikkat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Rüveyda Ne Demek Sportboss İstanbul Nöbetçi Noterler 1995 doğumlu kaç yaşında olur? Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz sosyal medya faydaları gta 6 sistem gereksinimleri nick oluşturucu Market Fiyatları 2006 kaç yaşında