yükleniyor...

Akıllı Telefon Satıları Düüte !

Dünya genelinde yılın ilk çeyrek değerleri telefon satışı alanında açıklandı ve bu geçen seneye göre bir düşüşün olduğunu gösteriyor. Peki tam olarak rakamlar ne durumda ?

TrendForce’un analizlerine göre tüm dünyada akıllı telefon satışında bir düşüş gerçekleşti. 2016’ın ilk 3 aylık döneminde yaklaşık olarak 292 milyon adet telefon satılmış durumda. Bu da bize geçen seneye kıyasla %1.3 düşüş taşıdığı anlamına geliyor. Çinli markaların toplam telefon satış rakamları 125 Milyon adet olarak söylenirken Apple ve Samsung’un satışları ise bu tarafta toplam satışın %42’sini temsil ediyor. Geçen seneye göre Apple ve Samsung telefonların satışında %0.5 oranında artış göze çarpıyor.

Galaxy-s7-edge-vs-iPhone-6s-Plus-header

Apple ise bu üç aylık ilk çeyrekte toplamda 42 milyon adet telefon satışı gerçekleştirerek bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Geçen senenin son döneminde 75 milyon adetlik satışa imza atan Apple, bu senenin ilk çeyreği neticesiyle birlikte beklentileri de düşürmüş durumda . Bunun genel nedeni olarak da iPhone 6 serisinden pek farkı olmayan iPhone 6S’lerden dolayı denebilir fakat buna rağmen mükemmel bir başarıya imza atmış denebilir .

2016 yılının toplamında ise Apple’ın 213milyon adette telefon satışına ulaşacağı tahmin edilenler arasında. Ayrıca toplamda 15 milyon adet iPhone SE satışı gerçekleştirmeyi planlıyor ikinci çeyrekte Apple. iPhone 7’de zaten yılın en çok beklenen telefonu diyebiliriz.

og

Samsung’un ilk çeyrek satışları ise 81 Milyon cihaz olarak gerçekleşti. Bu bir önceki çeyrekten %2.5’lik bir sıçrama anlamı taşıyor. Galaxy S7 ve S7 Edge ile satışlarını ateşleyen Samsung’un ikinci çeyrekte çok daha büyük bir rakama ulaşması sürpriz olmayacaktır. Samsung için 2016 yılı toplam satış beklentisi ise 316 Milyon adet cihaz seviyesinde.

1458282633_1456900252galaxy-s7-and-galaxy-s7-edge-540x334

Bununla beraber  Çin merkezli üreticilerden Huawei yılın ilk çeyreğinde 27 Milyon, Lenovo 17 Milyon, Xiaomi ise 15 Milyon cihaz satarak büyüme eğilimini sürdüren isimler olarak kayda geçti.

 Mert Büyük

 Technosfer Genel Yayın Müdürü 

Akıllı Telefon Satıları Düüte ! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı Telefon Satıları Düüte ! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla