SONRAKİ
Msi GE62 7RD Apache İnceleme Msi GE62 7RD Apache İnceleme
3154
1168 0

Akıllı ev sistemleri güvenli mi?

Akıllı ev sistemleri güvenli mi?
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

11 Kasım 2017

Türkiye’de ki evler artık ‘akıllı ev’ dediğimiz teknolojilerle donatılıyor. Akıllı evlerin güvenli olup olmadığı ise gündem konusu oldu. İşte akıllı ev hakkında merak edilenler..

Televizyonlarda bir çok kanalda akıllı ev sistemleri ile ilgili reklamlar görüyoruz. Peki akıllı ev sistemleri güvenli mi? Bu sorunun cevabını akıllı ev sistemleri güvenli değil olacak bize sorarsanız peki ya akıllı ev sistemleri neden güvenli değil gelin size madde madde açıklayalım. Bu yazımızdan sonra akıllı ev sistemleri hakkında aklınızda bir soru işareti kalmayacak. Oturmuş olduğunuz ev size özel bir alandır hatta evinize dışarıdan yabancı birisi girdiğinde vereceğiniz tepkileri çoğu zaman düşünmüşsünüzdür. Dünya üzerinde teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi aynı zamanda siber saldırılarında artmasına neden oldu.

ÖZEL ALANLARIMIZ BU SİSTEMLERLE İHLAL EDİLİYOR

Akıllı ev sistemlerinin büyük bir çoğunluğu artık evinizde kullanmış olduğunuz internetinize bağlanarak kendisini güncelleyebiliyor. Bu da akıllı ev sistemlerinizi tamamen dışa açık bir duruma getiriyor. Akıllı ev sistemi geliştiren firmaların büyük bir çoğunluğunda bulunan yazılımcıların genel amacı yazılımı çalışır bir şekilde teslim etmek olduğu için çoğunlukla güvenlik açıklarını dikkate bile almıyorlar. Bu durum sonucunda evinizde kullanmış olduğunuz internet hattı üzerinden paket dinlemesi yaparak yasa dışı yollar kullanan insanlar güncelleme olarak kendi dosyalarını akıllı ev sisteminize gönderebilir.

Akıllı ev sistemlerinin diğer bir güvenlik açığı ise evinizdeki sistemleri yönetmek için kullanmış olduğunuz uygulama mağazalarından indirilen uygulamalar. Siz sadece uygulamayı indiriyorsunuz peki ya telefonunuza uygulamayı indirirken vermiş olduğunuz izinleri ve kullanım şartnamelerinde neler yazdığını biliyor musunuz? Telefonunuza indirmiş olduğunuz uygulamalar temelde yazılmış birer kod ve siz ekranda bir butona dokunduğunuzda arka planda o butonun kod parçacığını çalıştırıyorsunuz.

Uygulamalar üzerinde bulunan güvenlik açıkları nedeniyle evinizdeki akıllı ev sisteminin kontrolü tamamen sizden çıkabilir. Sonuç olarak akıllı ev sistemi alacağınız firmayı çok iyi araştırmalı ve kullanmış olduğu yazılımın güvenlik açıkları olup olmadığını detaylıca sorgulamalısınız aksi halde ödemiş olduğunuz para boşa gidebileceği gibi aynı zamanda özel hayatınız da tehlikeye girebilir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Akıllı ev sistemleri güvenli mi? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı ev sistemleri güvenli mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Akıllı ev sistemleri güvenli mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!
Baskül Nedir – Nerelerde Kullanılır?
Baskül Nedir – Nerelerde Kullanılır?
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
MSI Tarihindeki En İyi Anlar

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.