yükleniyor...

Akılları karıştıran büyük şüphe! ChatGPT hackerlar için mi çalışıyor?

ChatGPT platformunda kullanıcıların verilerinin güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerle ilgili büyük bir şüphe ortaya çıktı. Bazı kullanıcılar, ChatGPT’nin hackerlar için çalıştığına dair şüphelerini dile getirdiler. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar ve açıklamalar ise şüphelerin yersiz olduğunu ortaya koydu. ChatGPT’nin kullanıcı verilerinin güvenliği için titizlikle çalıştığı ve herhangi bir siber saldırıya karşı etkin bir koruma sağladığı bilinmektedir. ChatGPT, kullanıcı gizliliği ve veri güvenliği konusunda son derece hassas ve özenlidir. Bu nedenle, kullanıcıların verileri her zaman koruma altında ve güvende kalacaktır.

Hackerlar ChatGPT ile Avlanıyor Olabilir!

Siber güvenlik uzmanları, en sık kullanılan siber dolandırıcılık yöntemi olan oltalamanın ChatGPT ile yaygın ve daha etkin hale geldiği konusunda uyarıyor.

Zararı en az milyonu bulan saldırılar için şirketler ve kurumların atması gereken iki önemli adımı ise, çalışanlarını oltalama konusunda eğitmek ve doğru siber güvenlik araçlarını kullanmak.

Phishing Nedir?

Dünyada her dokuz kişiden birini etkileyen bir saldırı olarak bilinen oltalama (phishing), en sık kullanılan siber dolandırıcılık yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının zaaflarından faydalanarak kişisel verilerini ya da şifrelerini çalma yöntemlerinden biri olan phishing, ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle daha yaygın ve etkili hale gelmeye başladı.

Dil yeteneğini kullanarak etkin ve inandırıcı phishing tuzakları oluşturmaya elverişli bu teknolojiyle insan zekasının ortaklığından oluşturulan mesajın daha sofistike olması kullanıcıları daha savunmasız hale getiriyor. Bu phishing saldırılarında milyarlarca dolara ulaşan kaybın katlanarak artacağını gösteriyor. Uzmanlar bunun sebebinin, insan zekasının sosyal mühendislikten faydalanarak mesajların bağlamını ve kültürel arka planını oluşturması ve bu mesajların ChatGPT ile uygun stil ve tonla özelleştirimesi olarak açıklıyor.

ChatGPT Bir Saldırı Robotuna Dönüşür Mü?

ChatGPT’nin diğer bir endişe verici potensiyeli ise zaman içinde internet saldırganları tarafından ChatGPT’ye hedeflenen emailleri ve şifreleri ele geçirmenin öğretilebilir olması.

Prompt Bombing Saldırıları

  • – Sürekli gelen bildirim veya yönlendirme mesajları ile başlar
  • – Kullanıcı bir süre sonra gerçek olduğu algısına kapılır. Ya da, bildirim almaktan yorgun düşer.
  • – Giriş yaparak bildirimi sonlandırmak ister.
  • – Dikkati dağılan kullanıcının onay vermesiyle hackerlar hesaplara erişim sağlar.

Phishing Saldırısı Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcıların en zayıf anını hedefleyen bu siber saldırı yönteminin nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi veren Türkiye’nin dijital dönüşüm danışmanı BeyazNet’in CEO’su Fatih Zeyveli kullanıcıları uyarıyor:

“Hackerlar bu tip saldırıyla kullanıcıların en zayıf anını kolluyor. Bu da, iki zamanda olur: Uykusuz kalınan gece saatleri ya da çok bildirim gelmesinden bıkarak giriş onayı verilmesi. Hiçbir erişim sağlayıcı sık uyarı göndermez. Bir yerden erişim doğrulama sık geliyorsa, saldırı altındasınız demektir.”

Çalışanlara Oltalama Eğitimi Önemli

Oltalama yöntemleri sürekli gelişirken, çalışanlar bu konuda neredeyse hiç bilgi sahibi olmaması saldırganların işini kolaylaştırıyor. Çözüm olarak, kurumlar çalışanları için phishing eğitimlerini güçlendirirken yapay zeka destekli farklı siber güvenlik araçlarından faydalanması gerekiyor. Aksi halde GPT-4’ün hızla gelişen sosyal mühendislik yeteneklerine kanıp oltaya takılan kullanıcıların sayısı katlanarak büyüyecek.

Kurumları oltalama eğitimi ve yeni yöntemler ile ilgili sürekli bilgi güncellemesi gerektiği ilgili uyaran Fatih Zeyveli, şöyle konuştu:

“Şirketler ve kurumlara bir oltalama saldırısının maliyetinin milyonlarca liraya ulaşabileceğini görüyoruz. Bu veri kaybı, itibar kaybı, müşteri kaybı, hukuki masraflar, siber güvenlik önlemleri ve diğer maliyetleri kapsıyor. Saldırılardan en az hasarla ya da hasarsız çıkmanın yolunun ilk adımı çalışanların pishing eğitimi almasıdır. Bununla birlikte altyapının siber güvenlik araçlarıyla donatılmasıdır.”

Akılları karıştıran büyük şüphe! ChatGPT hackerlar için mi çalışıyor? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akılları karıştıran büyük şüphe! ChatGPT hackerlar için mi çalışıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Rüveyda Ne Demek Aşk Mantık Intikam 6 Bölüm Full Izle Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Eczaneler Kütahya Nöbetçi Eczaneler Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz dijital platform ne demek subdomain mi klasör mü nick oluşturucu Market Fiyatları