yükleniyor...

Adet Söktürücü İlaçları Sizler İçin Ele Aldık.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet söktürücü ilaçlar, normal seyrinde olması gereken adet kanamasının olmaması durumlarında kullanılır. Bazı hastalıklar, kistler, miyomlar, iltihaplanma, menopoza girme gibi bir çok sebepten dolayı adet kanamaları bazı kadınlarda aksama göstermektedir. Genelde hormon düzensizliğinden gelişen bir durum olan bu aksaklık dışarıdan hormon takviyesi ile düzene girmektedir.Adet kanaması tamamen hormonların etkisi ile gerçekleşmektedir. Dışarıdan alınan bu hormon takviyesi adet söktürücü ilaçlar olarak bildiğimiz ilaçlar tarafından karşılanır. Bu ilaçların içeriğinde hormon bulunur ve hormon takviyesi ile adet kanamasının gelmesi sağlanır.

Adet Kanaması Nasıl Olur?

Adet kanaması olarak bildiğimiz kanama aslında rahimin kendini temizlemesidir. Rahim her ay bir bebek oluşumuna, onu beslemeye kendini hazırlar. İçerisini kan damarları ve dokular ile örer. Yumurtlama işlemi olur ve yumurta döllenmediğinde rahim yumurtayı ve bu oluşumu adet kanaması şeklinde dışarı atar.Adet kanaması pis kanı dışarı atmak diye bilinir ve kesinlikle öyle değildir. Biz buna adet döngüsü diyoruz ve Allah’ın bir mucizesi şeklinde her ay rahim bir bebek besleyecekmiş şekilde kendini ona hazırlar.Döllenme olmazsa rahim kendini yenilemek için bu oluşumu atar ve yeniden kendini diğer yumurtaya hazırlar. Rahim bu oluşumu dışarı hormonlar sayesinde atmaktadır. Kadınlarda östrojen hormonu ve progesteron hormonu adet kanaması olmasını sağlayan iki hormondur.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Etki Eder? 

Kadınlarda bulunan bu iki hormon sayesinde adet döngüsü gerçekleşmektedir. Kadınların bir aylık döngüsü iki şekilde gerçekleşir. Önce ökstrojen hormonu ağırlıklı olarak vücut düzeninde gider.Adet kanamasının olmasına yakın ise progesteron hormonu yükselir ve bu yükselme yeterli seviyeye ulaştığında birden kesilir. Bu sayede de adet kanaması gerçekleşir. Rahim kasılır ve içerisindeki oluşumu dışarı atarak temizlenir. Bazen kadınlarda hormon düzensizlikleri olur. Bu düzensizlikler bir çok hastalıktan etkilenebilir.Hormon seviyesinin istenildiği gibi olmadığı dönemlerde adet kanaması gerçekleşmez ve kadınlar doktorlarının onayı ile adet söktürücü ilaç kullanırlar. Bu ilaçlar doktor tarafından verilen hormon içerikli ilaçlardır. Bu ilaçların isimleri ve nasıl kullanıldıkları tek tek belirtilmiştir.https://www.kadinvsaglik.com/2018/02/adet-sokturucu-ilac-isimleri.html

Adet Söktürücü İlaçlar

İlaç kullanımı adet  kanamasının geciktiği dönem başlanır ve kutu içerisindeki ilaç bitene kadar devam eder. İlaç bittiğinde adet kanaması hemen yada bir hafta içerisinde gelmesi beklenir. İlaçların içerisinde genelde progesteron hormonu bulunur ve bu hormon takviyesi ile kadınlardaki progesteron eksikliği tamamlanır.İlaç bittiğinde ise birden inmesi gereken hormon alınmadığı için düşer ve adet kanaması olması beklenir. İlaçlar aslında tamamen hormon takviyesi yapan hormon içerikli ilaçlardır. Bu sebeple doktorunuzun sizi muayene etmesi ve adet kanamanızın neden gelmediğine bakması gereklidir. Bir çok sebeple adet kanaması olmayabilir.Kadınlarda genelde bu düzensizlik menopoza girerken oluşur. Erken dönem menopoza girilirken sık şekilde adet düzensizliği olur ve bu tür ilaçlara gerek duyulur. Ama menopoz döneminde olan bir kadının bu tür ilaçlara ihtiyacı yoktur. Çünkü bu ilaçlar 50 yaşına gelmiş kadınlar için uygun değildir. 45-50 yaşlarında olan bir kadının fazla hormon alması ileride rahim, yumurtalık ve özellikle göğüs kanseri olmasına nedendir.Bu sebeple doktorunuzun reçetesi ile alınması gereklidir. Bir çok kadın hastalığı adet düzensizliğine nedendir. Rahim kanseri, rahim kisti, miyom, yumurtalık kanseri, yumurtalık kisti gibi pek çok kadın hastalığı bu oluşuma neden olabilir. Bu hastalıkları tek tek buradan okuyarak çok daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.https://www.kadinvsaglik.com/

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri

Adet söktürücü ilaçlar iki şekilde bulunmaktadır. Hap olarak ağızdan alınan ve iğne şeklinde kalçaya enjekte edilenlerdir. Bu ilaçlar yüksek dozda hormon içerdikleri için tabi ki bir çok yan etkiye de sahiptir.Öncelikle adet düzensizliğinin neden kaynaklı olduğu bulunmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Bu ilaçlar sadece adet kanamasının olmasını sağlarlar. Hastalığı tedavi etmezler. Bu sebeple öncelikle hastalığın tedavisi yapılmalıdır.Hastalık tedavi edildikten sonra zaten söktürücülere de gerek kalmamaktadır. Bilinçsiz kullanım bir çok yan etkiyi de yanında getirmektedir.

 • Baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, migren ağrıları, kusma, görme kaybı, çift görme, halsizlik, uyku gibi bir çok yan etki yapabilir.
 • Hamile kalabilecek kişilerin test yaptırmadan bu ilaçları kullanmaları sakıncalıdır. Gebe olan kadınların bu ilaçları kullanması neticesinde bebekte özürlü olma durumu yaşanabilir.
 • Menopoz dönemlerinde kullanılan bu tür hormon ilaçları kadınlarda meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri riskini çoğaltmaktadır.
 • Alerji yapabilir,
 • Sivilcelenme gibi bir çok cilt sorunu doğurabilir,
 • Emziren annelerin bu tür ilaçları kesinlikle kullanmamaları gereklidir. İlaç içerisindeki hormonlar süt ile bebeğe geçeceğinden bebeklerde hormon bozukluğuna neden olduğu için istenmeyen bir çok sorun ile karşılaşılabilir.
 • Şeker hastaları, kanser hastaları, böbrek yetmezliği çekenler, tansiyon hastaları gibi bazı hastalıklarda bu ilaçlar sakıncalıdır.
 • Depresyon tedavisi gören kişilerde bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Kadınlarda tüylenme gibi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.
 • Göğüslerde hassasiyet, ağrı ve şişlik oluşur. Bazı kadınlarda göğüsten süt gelmesi de görülebilir.
 • Uzun süre tedavi amaçlı kullanımlarda ödem yapabilir. Ödemden dolayı kilo fazlalığı olabilir. Bu tür uzun kullanımlarda yürüyüş yapılmalı ve vücudun su tutmasını önlemek amaçlı tuz kesilebilir.

Bu yan etkiler her kadında görülmemektedir. Bir çok kadında görülmese de nadir görülen yan etkileri arasındadır.

Menopoz

Erken menopoz tedavisinde önerilen ilaçlar yumurtalıkların yaşlanmaya başlaması ile birlikte üretemediği kadınlık hormonunu vücuda vererek adet kanaması olmasını sağlar.İlaç kullanımı sadece erken menopoz için uygundur. Yaşı 50 ve üzeri olan kişilerin ilaç kullanımı önerilmemektedir. Bu ilaçlardaki hormonlar kadınlar için sakıncalıdır. Bu dönemlerde içilen adet söktürücüler kadınlarda kanser oluşumunu tetiklemektedir.Özellikle göğüs, rahim ve yumurtalık kanserini tetiklediği ve olma riskini arttırdığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Emzirme Dönemi

Emzirme dönemlerinde kullanılan ilaçlar kesinlikle yasaktır. Emzirme dönemlerinde kullanılan adet söktürücü ilaçlar bebeğe süt ile geçtiği için bebek yüksek doz kadınlık hormonu almaktadır.Bebeğin cinsiyeti ve sağlığı açısından çok sakıncalı bir durumdur. Kesinlikle emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Hamilelik

Hamile olma riski olan her kadın mutlaka test yaptırdıktan sonra ilaca başlamalıdır. Hamile bir kadının adet söktürücü ilaç kullanması halinde bebekte düşük riski olmasa bile özürlülük durumu olmaktadır.Bu da düşükten çok daha kötüdür. Bebek zihnen ve bedenen özürlü bir şekilde doğacağı için bir canlının hayata gelişi açısından çok sakıncalı bir durumdur. Hamile olma ihtimali olan tüm kadınlar, mutlaka test yaptırdıktan sonra bu tür ilaçları almalıdırlar.

Adet Söktürücü İlaçları Sizler İçin Ele Aldık. konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Adet Söktürücü İlaçları Sizler İçin Ele Aldık. ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla