Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
ABD bankalarının Moody’s tarafından düşük derecelendirme alması küresel piyasalarda sarsıntı yarattı.

ABD bankalarının Moody’s tarafından düşük derecelendirme alması küresel piyasalarda sarsıntı yarattı.

ABONE OL
09 Ağustos 2023, 14:31:12

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’de orta ölçekli bankaların kredi notunu düşüren ve İtalya’da finans kurumlarına yönelik ek kar vergisini onaylayan kararlarının ardından küresel piyasalar sarsıldı. Bankacılık sektörü dünya genelinde zorlu bir dönemden geçiyor. Moody’s’in yayımladığı rapor sonrası ABD’nin en büyük bankaları JP Morgan Chase ve Bank of America da hisselerinde düşüş yaşadı. Ayrıca, Avrupa bankaları da değer kaybetti, özellikle İtalya’nın önde gelen bankaları ciddi kayıplar yaşadı.

İtalya’nın bankacılık sektörüne getirdiği vergilerin diğer ülkeler tarafından da benimsenmesi endişeleri arttırmaktadır. Ek vergilerin, bankacılık sektörü açısından zaten var olan riskleri daha da artıracağı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Ayrıca, Moody’s’in ABD bankalarının karlılığına dair raporu da endişeleri artırmıştır. Rapor, artan fonlama maliyetleri ve Amerikan bankalarının karlarının azalabileceği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Piyasa uzmanları, Moody’s’in raporunun küçük ve orta ölçekli bankaların ABD ekonomisi açısından ciddi bir öneme sahip olduğunu ve bir alarm etkisi yarattığını belirtmektedir. Birçok ABD bankası, geçen ayki kazanç raporlarında yüksek faiz oranlarının etkisiyle karlarında artış olduğunu bildirdi, ancak aynı zamanda tüketicilerin harcama yapma eğiliminde azalma ve kredi büyümesinin yavaşlamasının beklenen riskler olduğuna dikkat çekti.

Moody’s, açıkladığı son raporda ABD’de faaliyet gösteren bazı küçük ve orta ölçekli bankaların kredi notlarını düşürmüş ve ülkenin en büyük bankalarının da fonlama riskleri ve karlılık oranlarına göre notlarının düşebileceği uyarısında bulunmuştur. Özellikle iç sermaye yaratma yeteneklerini azaltacak artan karlılık baskılarından bahsedilmiştir.

Bu gelişmelerin etkisiyle küresel piyasalarda bankacılık hisselerinde düşüş yaşandığı görülmektedir. Bankacılık sektöründeki zorluklar devam ederken, önümüzdeki dönemde sektörün nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu olmuştur.

Kaynak (Foto – Haber): https://www.voaturkce.com/a/moody-s-in-abd-bankalarina-kotu-notu-kuresel-piyasalari-sarsti/7216364.html
İçerikler yeniden haberleştirilmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments