6 adımda “dijital kimlik” yönetimi

Günümüzde var kimliğinizin yanı sıra online alandaki kimliğiniz de hem iş bununla birlikte hususi yaşantımız açısından ehemmiyet taşıyor.

6 adımda “dijital kimlik” yönetimi

Organik olarak internet dünyasındaki kişisel bilgilerin kullanımından ve bireyin çevrimiçi eylemlerinin yarattığı gölge verilerden oluşan dijital kimlik kullanımında Türkiye son sıralarda yer ediniyor. Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör ABD, Japonya ve Avrupa Birliği ülkelerinde önemi giderek artan ve önümüzdeki 5 yıl arasında her ferdin haiz olması gereken dijital hüviyet teriminin yönetimiyle olmazsa olmazlarını açıkladı.

Murat Erdör’e nazaran dijital kimlik yönetimiyle alakalı bilinmesi gereken noktalar şöyleki:

Kişisel internet sitesi

Günümüzde internet siteleri, bireylerin dijital dünyadaki görünen yüzleri durumunda. Dijital dünyadaki imaj inşasının temelinde ise bireylerin dijital alandaki temsili sayılan şahsi internet siteleri bulunuyor. Kişisel web sitelerini başarıya ulaşmış bir halde oluşturan ve organize eden kişiler, dijital dünyada kendini iyi bir halde yansıtarak hedef kitlelerin güvenini kazanıyor.

Kişisel blog

İfadesel ve deneyimsel şekilde gelişimi sağlamalarının yanı dizi benzer konulara ilgi duyan kişilere bir araya getirmeleri dolayısıyla bloglar, dijital kimlik oluşturmadaki önemini koruyor. İstenilen çevrelere arzulanan mesajın kişinin kendi stiliyle ulaşmasına öncülük etmesi dolayısıyla mutlaka bir blog sahibi de olunmalı.

Kişisel Youtube kanalı

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak anılan Youtube, video içerik pazarlamasında tartışmasız önder sosyal medya platformu niteliğinde. Dolayısıyla var değilse bir Youtube kanalı sahibi olmak ve tertipli olarak video içerikleri paylaşmak, dijital kimliğinize doğru ve basit bir halde ulaşılmasına yardımcı olacaktır.

Podcast kullanımı

Mobil cihazlarda dinlenebilen yada izlenebilen medya dosyalarından oluşan podcast’ler, benzer konulara alaka duyan yeni arkadaşlar edinilmesini ve bireye ilişik paylaşımların geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Podcast kullanması günümüzde Youtube’un ardından dijital kimlik oluşturmada uygulanan araçların başında geliyor.

Sosyal medya hesapları

Türkiye’de ise nüfusun %61’lik dilimi sosyal medya kullanıcısı. Bu nispet vatanımızda 50 milyonun üstünde toplumsal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu büyüklükteki bir evrende doğru ve emin izler bırakılması da hem hususi bununla beraber iş dünyasındaki itibar için büyük ehemmiyet taşıyor.

Güvenilir dijital ayak izi

Günümüzde internette sosyal medya hesaplarından paylaşılan tüm iletiler, ne aldığımız, neyi araştırdığımız, kişinin yazdığı ya da kendisiyle ilgili yazılan yorumlar dijital ayak izini oluşturmakta. Dolayısıyla internet dünyasında doğru ve güvenilir izler bırakılması hem özel bununla birlikte iş dünyasındaki itibar için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

"6 adımda “dijital kimlik” yönetimi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere 6 adımda “dijital kimlik” yönetimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 6 adımda “dijital kimlik” yönetimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları