2019’da Girişimciliğin Odağında Sağlık Teknolojileri Olacak

Türkiye’de yeni yılda melek yatırımcılığın odağında sağlık teknolojisi girişimleri “Life Science Startups” olacak.

2019’da Girişimciliğin Odağında Sağlık Teknolojileri Olacak

Hem Türkiye’de aynı zamanda dünyada melek yatırımcılığın yönünü belirleyen Keiretsu Forum’un Türkiye Ofisi Genel Müdürü Esra Talu, büyük ölçekli kurumsal kuruluşların esenlik teknolojileri girişimlerine artan halde ilgileri olduğuna dikkat çekti. Talu, “Türkiye’deki esenlik teknolojisi girişimleri hem sayı bununla beraber nitelik olarak her geçen sene devamlı gelişiyor” dedi. 2019 yılının teşebbüs dalında öteki akımları ise gezi alanında girişimler ve suni zeka şekilde sıralayan Talu, kazanç tarafında da ‘ortak kazanç’ ve ‘tamamlayıcı kazanç’ şeklinde finansal işbirliği modellerinin artış trendine gireceğini iletti.

Son zamanlarda girişim anlamında mühim adımların atılmış olduğu Türkiye’de yeni yılda sağlık teknolojileri “Life Science Startups” konusunda yapılan yatırımlar ivme kazanacak. Tüm dünyada bulunduğu benzer biçimde Türkiye’de de melek yatırımcılığın yönünü belirleyen Keiretsu Forum Türkiye’nin Genel Müdürü Esra Talu, “Sağlık konusunda büyük ölçekli kurumsal kuruluşların sıhhat teknolojisi girişimleri ile hem yatırım aynı zamanda ortaklık konusunda artan biçimde ilgileri var. Türkiye’deki sıhhat teknolojisi girişimleri hem sayı bununla birlikte nitelik şekilde her geçen yıl devamlı gelişiyor” dedi. Bununla birlikte gezi dalında girişimlerin “Travel Startups” ile bir öteki trend olacağını dile getiren Talu, yapay zeka tarafında ise girişimlerinin teknoloji geliştirme tarafı ile değil ‘ürün-pazar uyumu’ tarafında ciddi başarılar sağlanması durumunda yükselişini sürdüreceğini kaydetti.

“Ortak kazanç ve tamamlayıcı kazanç artacak”

Girişim alanında bunlar olurken bir diğer yan olan yatırımcı tarafında da önemli değişiklikler söz mevzusu. Esra Talu, 2019 yılında melek yatırımcılık konusunda yatırımcı kurumlar arasında “ortak kazanç” (co-investment) ve “tamamlayıcı kazanç” şeklinde finansal işbirliği modellerinin daha da artacağını söyledi. 2019 yılında girişimcilik ekosistemi hakkındaki da bilgi verici Esra Talu, girişimcilerin zor geçeceği öngörülen 2019’da odağını yerel pazardan uluslararası pazara çevirmesinin önemine dikkat çekti. Talu, “Hem girişim hem kazanç tarafında uluslararası pazarlarla kontakt oluşturmak ve uluslararası ortaklık

kurmak oldukça tehlikeli sonuç bir rol oynuyor. Kurumsal şekilde uluslararası ebat kazanmak ve ürün tarafında da küresel müşterilerinin ihtiyaçlarına hitap etmek çok önemli” diye konuştu.

"2019’da Girişimciliğin Odağında Sağlık Teknolojileri Olacak konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere 2019’da Girişimciliğin Odağında Sağlık Teknolojileri Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2019’da Girişimciliğin Odağında Sağlık Teknolojileri Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları